معاون حقوقی رئیس جمهورخبر داد

بررسی برجام در نهاد ریاست جمهوری از لحاظ معاهده یا توافق سیاسی بودن

معاون حقوقي رييس جمهور,الهام امين‌زاده,برجام

معاون حقوقی رئیس جمهور گفت:‌ اینکه برجام یک معاهده است یا یک توافق سیاسی در معاونت حقوقی در حال بررسی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، الهام امین زاده در نشست هم اندیشی با بانوان حقوقدان اظهار کرد: در معاونت حقوقی جلساتی در رابطه با بررسی وضعیت برجام در حقوق داخلی جمهوری اسلامی برگزار شده است. طبق آخرین قانون دولت ملزم به حفظ دستاوردهای هسته ای است و موظف به ارائه نتیجه توافق به مجلس است. ما هم دیروز گفتیم که این مسئله درحال بررسی است اما متاسفانه برخی رسانه ها این طور منعکس کردند که انگار دولت برخلاف قانون نمی خواهد توافق را به مجلس ببرد.

وی ادامه داد: طرفین مذاکرات این توافق برجام را سیاسی می بینند، اما اینکه این یک معاهده است یا یک توافق سیاسی در حال برسی است و این مسئله هم که مصوبه مجلس لازم اجرا است هم در حال بررسی است اما به هر حال باید بدانیم که توافق بعد از 90 روز لازم اجرا می شود.

امین زاده بیان اینکه به هیچ عنوان گفته نشده آیا توافق مصوبه مجلس را می خواهد یا نه ،‌تاکید کرد: سند این معاهده حتی امین معاهده هم ندارد. بنابراین حرف ما این بود که اگر این یک توافق سیاسی است و قرار نیست شش کشور دیگر هم آن را به مجلس ببرند چرا ما اصرار داریم که در مجلس باید تصویب شود؟ البته امروز قوه مجریه توافق را مجلس تقدیم کرده و مجلس از آن مطلع است اما ما معتقدیم اگر طرف مقابل ما اعتقاد دارد که این یک توافق سیاسی است چرا ما آن را جور دیگری ببینیم .

معاون حقوق ئیس جمهور همچنین بیان کرد: نقد دلسوزانه مشکلی ندارد اما درست نیست تخریب کنیم و فضای حقوقی با فضای سیاسی مخلوط شود ما هم در این 24 ماه به هیچ عنوان وارد مباحث سیاسی نشده ایم و قانون حقوق شهروندی را در فضای غیر سیاسی پیش بردیم.

ادامه دارد...

کد N904136