ترکیه به دنبال سیستم‌های دفاع موشکی چین

رئیس‌جمهوری ترکیه پیش از سفر خود به چین در یک نشست خبری گفت که به دنبال مشوق‌هایی برای خرید سیستم‌های دفاع موشکی از پکن است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در این نشست خبری پیش از سفر به چین در آنکارا گفت: چین کشوری است که می‌توان با آن درباره سیستم‌های دفاع موشکی صحبت کرد. من در این سفر به دنبال بررسی مسائل مربوط به سپر دفاع موشکی هستم و می‌خواهم اختلافات در این مورد را حل و فصل کنم.

ترکیه به عنوان یکی از کشورهای عضو ناتو از تصمیم نهایی خود برای خرید یک سیستم دفاع موشکی چندین میلیارد دلاری پس از انتخابات هفتم ژوئن انصراف داد. البته مذاکرات برای انعقاد قرارداد با کمپانی چینی سازنده این سیستم دفاع موشکی در حال انجام است اما اردوغان گفته که با شرکت اروپایی یوروسام، کمپانی رقیب چینی نیز درباره این سیستم گفت‌وگو کرده است. کمپانی ریتون و لاکهید مارتین آمریکا نیز رقیب سوم در ساخت این سیستم سپر دفاع موشکی است.

سفر اردوغان به چین در بحبوحه تنش‌های دیپلماتیک میان پکن و آنکارا در پی اسکان 180 اویغور صورت می‌گیرد. ترکیه حتی نگرانی خود بابت وضعیت مسلمانان در چین را ابراز داشته اما دولت پکن مخالف آن است. اردوغان قرار است 30 ژوئیه تا اول اوت 2015 به اندونزی هم برود و با جوکو ویدودو، همتای خود در این کشور دیدار کند.

انتهای پیام

کد N904095