انتخاب شورشیان سوری برای آموزش،‌ چالش تازه‌ آمریکا - ترکیه

آمریکا و ترکیه هنوز تصمیم نگرفته‌اند که از کدام یک از شورشیان سوری در طرح تلاش مشترک برای پاکسازی منطقه مرزی ترکیه از شبه نظامیان داعش حمایت کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، واشنگتن و آنکارا در روزهای اخیر قصد خود را برای پوشش هوایی شورشیان سوری و اقدام مشترک علیه شبه نظامیان داعش در مرز مشترک ترکیه - سوریه را اعلام کردند.

طبق این برنامه هواپیماهای آمریکایی از پایگاه‌های ترکیه برای انجام حملات خود علیه داعش در سوریه استفاده خواهند کرد.

اما در حالی که طرح ریزی‌ها در دست انجام است، حل و فصل جزئیات حساس همانند آنچه که گروه‌های اپوزیسیون واسطه آن در سوریه مورد حمایت قرار گیرند، می‌تواند باعث اوج گیری در تنش میان دو کشور مذکور درباره استراتژی سوریه شود.

به گفته مقام‌ها مسائل دیگری از جمله عمق "منطقه امن" و زمان شروع پرواز هواپیماهای آمریکایی از پایگاه‌های ترکیه هنوز حل نشده باقی مانده است. دولت باراک اوباما، هراس دارد که به جنگ داخلی سوریه کشیده شود و تلاش می‌کند تا شرکای کافی برای عقب راندن شبه نظامیان داعش به دست آورد و هم اکنون تا حد زیادی به نیروهای کرد تکیه کرده است. اما در مقابل ترکیه نگران نیروهای کرد است و مانند واشنگتن چندان نگران گروه‌هایی با برخی از لینک‌های افراطی که رویای ساقط کردن نظام بشار اسد را دارند، نیست. یک مقام ارشد آمریکایی گفت: ما باید با مقام‌های ترکیه صحبت کنیم و مساله حل شود. قطعا گروه‌های اپوزیسیونی در سوریه وجود دارند که ما تحت هیچ شرایطی با آنها همکاری نخواهیم کرد.

ارتش آمریکا تاکنون تنها 60 شورشی سوری را آموزش داده است که این آمار بسیار پایین‌تر از سطح انتظارات بوده است.

انتهای پیام

کد N903733