چین اتهام تلاش برای ساخت پایگاه نظامی در مالدیو را رد کرد

سیاسی

چین با صدور بیانیه ای بر التزام پکن به عدم ساخت پایگاه های نظامی در خارج از حدود مرزی خود تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، وزارت امور خارجه چین دیروز سه شنبه با صدور بیانیه ای از عدم تمایل خود برای ایجاد پایگاه نظامی در کشور مالدیو سخن گفت.

این اتهام زمانی به دولت پکن نسبت داده شد که پارلمان مالدیو – جزیره کوچکی در اقیانوس هند- علیرغم میل گروه های اپوزیسون داخلی قانونی را به تصویب رساند که به اتباع خارجی اجازه خرید ملک در محدوده ای معین را می دهد مشروط بر اینکه دست کم ۷۰ درصد این منطقه که بخشی از بستر دریاست، به زمین تبدیل شود.   

اما، گروه های اپوزیسون که نگران اهداف توسعه طلبانه چین هستند این اقدام را به منزله باز گذاشتن دست خارجی ها تلقی می کند.

در همین رابطه، دولت پکن ضمن حمایت از تمامیت ارضی مالدیو، اتهام پیگیری پروژه های توسعه طلبانه را در این کشور رد کرد.

ناگفته نماند، هند که به طور سنتی روابط بسیار مستحکمی با کشورهایی نظیر مالدیو و سریلانکا دارد از نفوذ چین در اقیانوس هند و ادامه پروژه راه ابریشم دریایی بسیار نگران است. این طرح ابتکاری چین را از طریق دریا به اروپا متصل می کند حال آنکه با توجه به چشم انداز همکاری های بین المللی پکن، دولت دهلی به آن به عنوان اسب تروای نگاه می کند که برای پنهان کردن نفوذ چین در اقیانوس هند به کار خواهد رفت.

پکن بارها برای کاهش تنش ها از عدم تمایل خود به ساخت پایگاه های نظامی در خارج ازحدود مرزی خود سخن گفته است. با این حال، برخی پیش بینی می کنند که با توجه به گسترش دایره نفوذ چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ دنیا، این کشور برای حفظ منافع خود ناگزیر از اتخاذ چنین رویکردی خواهد بود.