داووداوغلو اتهاماتش علیه دولت سوریه را تکرار کرد

نخست‌وزیر ترکیه در مصاحبه‌ای اختصاصی، جامعه بین‌الملل از جمله آمریکا را به "عدم واکنش سریع علیه دولت دمشق در آغاز بحران سوریه" و ایجاد "یک خلاء قدرت" که راه را برای گروه تروریستی داعش باز کرد، متهم کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، احمد داووداوغلو، نخست‌وزیر ترکیه در مصاحبه اختصاصی با شبکه خبری سی.ان.ان آمریکا با تکرار اتهامات و مواضعش علیه دولت سوریه گفت، اگر جامعه بین‌الملل به موقع علیه بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه وارد عمل می‌شد، ممکن بود از وجود و گسترش داعش جلوگیری می‌شد: "داعش محصول یک بحران است نه علت یک مشکل."

وی افزود: خلاء قدرت در نتیجه اقدامات دولت اسد و عدم واکنش بین‌المللی اجازه داد تا داعش در منطقه گسترش یابد. سازمان‌های تروریستی همچون داعش به خاطر خلاء قدرت قادرند در سوریه فعالیت کنند.

داووداوغلو ادامه داد: اگر گشایش پایگاه هوایی استراتژیک در اینجرلیک یا ایجاد منطقه‌ای امن پیشتر صورت می‌گرفت و جامعه بین‌الملل سریع‌تر علیه دولت دمشق وارد عمل می‌شد، در آن صورت هیچ جایی یا هیچ خلاء قدرتی برای فعالیت‌های داعش نیز وجود نداشت.

وی مدعی شد: اسد از مدت‌ها پیش مشروعیت خود را از دست داده است. متاسفانه به خاطر عدم واکنش جامعه بین‌الملل یک خلاء قدرت به وجود آمد. اسد چند روز پیش به این خلاء و اینکه داعش آن را پر کرده، اذعان کرد.

نخست‌وزیر ترکیه گفت: نابودی داعش یک هدف استراتژیک است اما عوامل دیگری نیز وجود دارند. ما باید برای آینده سوریه یک استراتژی داشته باشیم.

وی بار دیگر خواستار حمایت از "مخالفان میانه‌روی" سوری شده و افزود: ما باید از مخالفان میانه‌روی سوری در اینجا حمایت کنیم. مخالفان میانه‌رو آنهایی هستند که دیگر غیرنظامیان سوری آنها را قبول کرده، مرتکب هیچ‌گونه جنایات تروریستی نشده‌اند و با دولت دمشق همکاری نمی‌کنند.

داووداوغلو ادامه داد: داشتن یک منطقه امن برای مخالفان میانه‌رو برای کنترل و دریافت آوارگان، یک الزام استراتژیک برای آینده سوریه و مبارزه با تروریسم به طور همزمان است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ترکیه کردهای منطقه را نیز با عملیات نظامی‌اش هدف می‌گیرد، گفت: تنها حزب کارگران کردستان موسوم به پ.ک.ک هدف ترکیه است. کمپین نظامی ترکیه علیه پ.ک.ک است نه کردها. پ.ک.ک افسران پلیس و سربازان را در هفته گذشته کشته و ترکیه علیه این کشتارها دست به کار می‌شود. این عملیات ما علیه پ.ک.ک است نه حزب دموکراتیک مردم یا کردهای ترکیه، حزب دموکراتیک مردم باید فعالیت‌های تروریستی پ.ک.ک را محکوم کند.

داووداوغلو افزود: در هر جامعه دموکراتیکی رهبران سیاسی باید بین دموکراسی یا ترور و صلح یا ناآرامی یکی را انتخاب کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا کمپین نظامی ترکیه علیه پ.ک.ک راهی برای نابودی حزب دموکراتیک مردم و تعطیلی این حزب حامی کردها در ترکیه است، گفت: من انتظار دارم تمامی فعالان سیاسی علیه تروریسم متحد شوند و من با تعطیلی هیچ حزب سیاسی موافق نیستم. ما به تازگی انتخابات را پشت‌سر گذراندیم و در حال حاضر یک پارلمان با مشروعیت بالا وجود دارد. در نتیجه من از نظر سیاسی تعطیلی هیچ حزب سیاسی را تایید نمی‌کنم.

در همین حال ارطغرل کورکچو، رئیس افتخاری حزب دموکراتیک مردم در این مصاحبه به داوود اوغلو پیوست و تاسف خود را نسبت به کشته‌شدگان سربازان و افسران ترکیه در رویداد اخیر مطرح کرد اما هیچ گروهی را محکوم نکرد.

وی مدعی شد، عملیات‌ها و برنامه‌های امنیتی اخیر مربوط به مبارزه علیه داعش نیست بلکه تلاش حزب حاکم عدالت و توسعه برای آمادگی زمینه‌ها برای برگزاری انتخابات زودهنگام است.

کورکچو تاکید کرد، کردها تنها نیروهای زمینی هستند که با داعش مبارزه می‌کنند.

انتهای پیام

کد N903565