خشم ساف از دیدارهای مخفیانه فرستادگان عباس و مسئولان اسرائیلی

سیاسی

یک عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) از انجام دیدارهای محرمانه میان مسئولان فلسطینی و اسرائیلی در پایتخت‌های کشورهای عربی و اروپایی از جمله پاریس و امان خبر داد و تاکید کرد که تل‌آویو از این دیدارها برای پایان دادن به انزوای بین المللی خود استفاده می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه اماراتی الاتحاد "تیسیر خالد" عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین گفت: دیدارهای محرمانه فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها در پایتخت‌های اروپایی و عربی صورت می‌گیرد و دیدار صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین با سیلوان شالوم، وزیر داخلی اسرائیل و مسئول پرونده مذاکرات صلح که در امان برگزار شد، نخستین دیدار نبود.

وی افزود: دولت اسرائیل از این دیدارهای محرمانه که برخی از آنها در پاریس صورت گرفته به عنوان وسیله‌ای برای شکستن انزوای بین المللی خود استفاده می‌کند. مایه تاسف است که کمیته اجرایی و دیگر رهبران از طریق رسانه‌های اسرائیلی از این دیدارها با خبر می‌شوند.

پیشتر مسئولان اسرائیلی از نشست محرمانه سیلوان شالوم، با صائق عریقات در امان خبر داده بودند.

روزنامه یدیعوت آحارونوت اعلام کرده بود که این نشست با هدف تلاش برای از سرگیری مذاکرات صلح صورت گرفته و نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین از آن باخبر بوده‌اند.

عضو ارشد ساف افزود: این گفت‌وگوها خدمت به اسرائیل است و دولت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از آن برای مهار فشارهای بین المللی علیه خود استفاده می‌کند در نتیجه باید جلوی چنین دیدارها و گفت‌وگوهایی را گرفت.

خالد تاکید کرد: این دیدارها مخالف قوانین شورای مرکزی و تصمیمات کمیته اجرایی است که بارها تاکید کرده از سرگیری مذاکرات میان دو طرف پایبندی واضح اسرائیل و توقف شهرک‌سازی ها در تمامی استان‌های کرانه باختری از جمله قدس و احترام به قوانین بین المللی را می‌طلبد.

وی افزود: چنین دیدارهایی براساس شروط سیلوان شالوم صورت می‌گیرد که خواهان بازگشت فلسطینی‌ها برسر میز مذاکرات بدون پیش شرط و تشکیل یک کمیته امنیتی سیاسی-اقتصادی از سوی فلسطینی‌ها و کشورهای عربی برای از سرگیری مذاکرات و حل اوضاع منطقه است.

این نشان می‌دهد که دستورکار مذاکرات اسرائیلی همان است و محور اصلی آن همچنان خود اسرائیل است یعنی تدابیر امنیتی در خدمت منافع استراتژیک اسرائیل.

خالد درباره مسائل داخلی نیز تاکید کرد: دولت وحدت ملی باید سه پرونده بازسازی نوار غزه، یکپارچه سازی نهادها و ادارات رسمی در کرانه باختری و غزه و پرونده فراهم آوردن مقدمات انتخابات ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین و قانونگذاری را مورد بررسی قرار دهد. چرا که رفتن پای صندوق‌های رای و احترام به حق شهروندی فلسطینی‌ها در داشتن دولت دموکرات و پایان دودستگی است.

این عضو ساف تاکید کرد: باید به قوانین شورای مرکزی و ساف احترام گذاشت و نباید هیچ گونه راهکاری را از اسرائیل گدایی کنیم بلکه باید با اسرائیل به عنوان یک دولت اشغالگر برخورد کرده و از جهان نیز بخواهیم اینگونه با اسرئیل برخورد کند.

انتهای پیام

کد N903506