رهبر "عصائب الحق" عراق: آمریکایی‌ها در نابودی داعش جدی نیستند

سیاسی

رهبر یکی از قدرتمندترین گروه‌های شبه نظامی شیعه عراق، ائتلاف تحت رهبری آمریکا علیه داعش را ناکافی خواند و واشنگتن را به عدم تمایل برای شکست این گروه تروریستی متهم کرد.

رهبر یکی از قدرتمندترین گروه‌های شبه نظامی شیعه عراق، ائتلاف تحت رهبری آمریکا علیه داعش را ناکافی خواند و واشنگتن را به عدم تمایل برای شکست این گروه تروریستی متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، قیس الخزعلی، رهبر گروه "عصائب الحق"، از قدرتمندترین گروه‌های شیعی در عراق، در این باره گفت: کمپین ضد داعش به دلیل دستورالعمل آمریکایی‌ها در طراحی مجدد نقشه خاورمیانه شکست خورده است.

الخزعلی ادامه داد: ما معتقدیم آمریکا تمایلی به حل این بحران ندارد بلکه بیشتر می‌خواهد آن را مدیریت کند. آمریکا نمی‌خواهد داعش را نابود کند بلکه می‌خواهد از این گروه تروریستی برای رسیدن به خواسته‌هایش در عراق و منطقه استفاده کند. پروژه آمریکایی‌ها در عراق تجزیه این کشور است.

خزعلی در ادامه مصاحبه‌اش خاطرنشان کرد، ائتلاف ضد داعش نتوانسته حملات خود را طی زمانی که وعده داده بود افزایش دهد.

گروه عصائب در کنار سازمان بدر و گردان‌های حزب‌الله خط مقدم کمیته بسیج مردمی یا همان واحد نیروهای داوطلب مردمی دولت عراق در جنگ مقابل داعش محسوب می‌شوند.

نیروهای داوطلب عراق یا همان الحشد الشعبی (بسیج مردمی عراق) از زمانی که ارتش این کشور در سال گذشته در آستانه فروپاشی قرار گرفت به قدرتمندترین نیروهای نظامی عراق تبدیل شد.

خزعلی در ادامه اظهاراتش عنوان کرد، حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق برای محدود کردن حضور مبارزان شیعی در کمپین بازپس گیری استان الانبار به شدت تحت فشار است.

وی در این باره گفت: اکنون پروژه‌ آمریکا بر این متمرکز است تا دست کم حضور بسیج مردمی را تا فلوجه و پیش از رمادی محدود کند. در حال حاضر آمریکایی‌ها در این باره فشار بسیار زیادی به نخست وزیر عراق وارد می‌کنند.

واشنگتن و متحدان عرب آن می‌ترسند حضور شبه نظامیان شیعی در مبارزه علیه داعش از الانبار جنگ و درگیری‌های مذهبی و قومی را افزایش دهد.

رهبر یکی از قدرتمندترین گروه‌های شیعی با اشاره به گزارش رسانه‌ها مبنی بر وجود "درگیری‌های عمیق قومی و مذهبی" در عراق اظهار کرد: با وجود اغراق و زیاده گویی رسانه‌ها هیچ رسانه‌ای نمی‌تواند نیروهای بسیج مردمی عراق را به نسل کشی و قتل حتی یک شهروند بی‌گناه متهم کند.

خزعلی یکی از هزاران مبارزی است که در شمال عراق علیه داعش مبارزه می‌کنند. دفتر این مبارز 41 ساله عراقی که با عمامه و لباس سفید در مقابل خبرنگار رویترز حاضر شده بود، در نجف است. فعالیت نظامی او با همکاری با ارتش المهدی، تحت رهبری مقتدی صدر آغاز شد.

در سال 2007 خزعلی از سوی نیروهای آمریکایی به دلیل نقش‌اش در حمله به یک ساختمان دولتی در کربلا بازداشت شد. او در حال حاضر یکی از مهمترین رهبران نظامی شیعه در عراق است.

این شبه نظامی برجسته عراقی در ادامه با اشاره به وجود بی‌اعتمادی بین دو طرف عراقی و آمریکایی تاکید کرد، بی‌اعتمادی دو طرفه همکاری با آمریکا را برای گروهش غیرممکن کرده است.

وی در این باره گفت: ما تمایلی نداریم در مناطقی دست به عملیات بزنیم که آمریکا در آن انجام عملیات می‌کند. ما دولت آمریکا را مسئول هرگونه حمله‌ای می‌دانیم که به دلیل یک اشتباه یا بهانه انجام شده است. آمریکایی‌ها نیز به ما اعتماد ندارند چرا که ما طی دوران اشغال عراق در مقابل آنها مقاومت کردیم.

خزعلی در پایان تاکید کرد: هیچ چشم اندازی از همکاری بین ما و آمریکایی‌ها وجود ندارد.

انتهای پیام

کد N903487