آمریکا "جاناتان پولارد" جاسوس را نوامبر آزاد می‌کند

سیاسی

وزیر دادگستری اسرائیل اعلام کرد "جاناتان پولارد" قرار است 20 نوامبر (29 آبان) سال جاری میلادی پس از 30 سال حبس آزاد شود.

وزیر دادگستری اسرائیل اعلام کرد "جاناتان پولارد" قرار است 20 نوامبر (29 آبان) سال جاری میلادی پس از 30 سال حبس آزاد شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، آیلت شیکد، وزیر دادگستری اسرائیل در صفحه توییتر خود نوشت، کمیسیون آزادی مشروط آمریکا تصمیم گرفته تا جاناتان پولارد آمریکایی را که برای اسرائیل جاسوسی می‌کرد، آزاد کند.

وکیل پولارد نیز در بیانیه‌ای تاکید کرد: موکلش 20 یا 21 نوامبر سال جاری میلادی آزاد خواهد شد و براساس شرایط آزادی مشروطش او حق ندارد به مدت پنج سال از آمریکا خارج شود.

آن پولارد، همسر سابق این جاسوس این تصمیم را یک "معجزه" خواند و در مصاحبه تلفنی که با شبکه تلویزیونی "کانال 2" اسرائیل داشت، گفت: این تصمیم کاملا غیرقابل باور است و من بسیار هیجان زده شده‌ام.

جاناتان پولارد در سال 1987 میلادی به خاطر انتقال هزاران سند محرمانه ارتش آمریکا به اسرائیل در هنگامی که یکی از افسران اطلاعات نیروی دریایی آمریکا بود، به حبس ابد محکوم شد.

مقامات دولت تل آویو از آن زمان از دولت‌های آمریکا خواستار آزادی زود هنگام پولارد شده‌اند که البته در این امر موفق نبودند.

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد: با آزادی پولارد در زمانی که وی سزاوار آزادی مشروط در نوامبر سال جاری میلادی باشد، مخالفت نخواهد کرد.

این اقدام در بحبوحه افزایش تنش‌ها میان دولت‌های بنیامین نتایناهو، نخست وزیر اسرائیل و باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا بر سر توافق هسته‌ای با ایران صورت می‌گیرد که نتانیاهو این توافق را به عنوان یک "اشتباه تاریخی" رد کرده است.

در همین حال آیلت شیکد آزادی بالقوه پولارد را به عنوان اقدام آمریکا با هدف کاهش عصبانیت اسرائیل در خصوص این توافق اتمی رد کرده و گفت: در اینجا هیچ دخالت سیاسی یا دیپلماتیکی وجود ندارد. این روال قانونی و حقوقی آمریکا است مبنی بر اینکه کمیسیون آزادی مشروط باید با آزادی پولارد از زندان پس از 30 سال حبس موافقت کند.

انتهای پیام

کد N903378