لاریجانی در دیدار موگرینی:

ملت و مجلس ایران مراقب چگونگی اجرای توافق توسط 1+5 است

علي لاريجاني

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: در صورت تایید جمع بندی وین ایران پایبند به مفاد مورد توافق خواهد بود و آن را به دقت اجرا خواهد کرد اما اگر ملت ایران احساس بدعهدی از سوی 1+5 در اجرای توافق کند شرایط تغییر خواهد کرد و مجلس شورای اسلامی مراقب چگونگی اجرای توافق توسط 1+5 است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عصر روز سه‌شنبه با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو کرد.

لاریجانی در ابتدای این دیدار با اشاره به پیشینه همکاری‌های ایران و اروپا چشم انداز روابط فیمابین در زمینه مسائل دو جانبه و منطقه‌ای را مثبت دانست و گفت: ایران و اتحادیه اروپا منافع مشترکی برای توسعه همکاری‌های فیمابین دارند که می‌تواند به بهبود اوضاع منطقه و رفع مخاطرات کنونی برای ایجاد ثبات و آرامش در خاورمیانه کمک کند.

وی در ادامه با اشاره به توافقنامه هسته‌ای ایران و 1+5 گفت: مجلس شورای اسلامی کار بررسی این توافقنامه را از جهت انطباق با قانون اساسی چارجوب‌های قانونی و مصالح کشور در زمینه پیشرفت و توسعه دانش هسته‌ای آغاز خواهد کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مسئله مهمتر نحوه اجرای این توافقنامه است که مجلس شورای اسلامی با حساسیت بر نحوه اجرای آن نظارت خواهد کرد.

وی عدم پایبندی سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان در اجرای توافق هسته‌ای سال 2003 با تهران را یادآور شد و افزود: در صورت تایید جمع بندی وین ایران پایبند به مفاد مورد توافق خواهد بود و آن را به دقت اجرا خواهد کرد اما اگر ملت ایران احساس بدعهدی از سوی 1+5 در اجرای توافق نماید شرایط تغییر خواهد کرد و مجلس شورای اسلامی مراقب چگونگی اجرای توافق توسط 1+5 است.

لاریجانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در حوزه همکاری‌های اقتصادی با اتحادیه اروپا خواستار توجه به سرمایه گذاری‌های مشترک به ویژه در زمینه انرژی و انتقال تکنولوژی است گفت: توسعه همکاری‌های اقتصادی میان ایران و اتحادیه اروپا می‌تواند به تقویت و تحکیم روابط در سایرعرصه‌ها کمک نماید.

وی همچنین از مقابله با تروریسم، تثبیت صلح و آرامش در منطقه و مبارزه با تولید و قاچاق مواد مخدر به عنوان سه محور مهم همکاری‌های آتی تهران و اتحادیه اروپا یاد کرد.

اتحادیه اروپا همواره به ایران به عنوان یک شریک مهم و قدرتمند نگریسته است

در ادامه این دیدار فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سفر خود را به تهران بسیار مهم خواند و گفت: اتحادیه اروپا همواره به ایران به عنوان یک شریک مهم و قدرتمند نگریسته است و در صدد احیای مناسبات قوی گذشته در تمامی زمینه‌ها با جمهوری اسلامی ایران است.

وی بررسی توافقنامه وین در مجلس شورای اسلامی را مهم خواند و افزود: پس از تصویب مجلس تمرکز در زمینه اجرای توافقنامه بسیار مهم است و امیدواریم بتوانیم قدم‌های بعدی در زمینه اجرای توافقنامه را برداریم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: کشورهای اروپایی از مدتی قبل اجرای اقدامات ضروری برای اجرای توافقنامه وین را آغاز کرده‌اند.

وی با تاکید بر شرایط حساس کنونی در منطقه گفت: اتحادیه اروپا به شدت نسبت به تثبیت امنیت و ثبات پایدار در منطقه خاورمیانه به ویژه در سوریه، ترکیه و لبنان حساس است و در این زمینه منافع مشترکی میان تهران و اروپا وجود دارد.

موگرینی ابراز اطمینان کرد: همکاری تهران و اروپا در مسائل منطقه‌ای می‌تواند نتایج مثبتی در منطقه داشته باشد.

وی در همین زمینه عنوان کرد: تهران و اتحادیه اروپا می‌توانند همزمان سه فرایند موازی در زمینه اجرای توافق، توسعه و گسترش ارتباطات مشترک اقتصادی و تجاری و همکاری در زمینه مسائل منطقه‌ای را به پیش ببرند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر را مشکل جهانی و چالش بزرگ دانست که می‌تواند از محورهای مهم همکاری‌های تهران و اتحادیه اروپا باشد.

انتهای پیام

کد N903338