دیدار مادورو و بان کی مون برای حل تنش‌های اخیر میان ونزوئلا و گویان

رئیس‌جمهوری ونزوئلا در دیدار با دبیرکل سازمان ملل از وی خواست تا برای یافتن راه‌حلی درباره مناقشات ارضی با گویان کمک کند.

رئیس‌جمهوری ونزوئلا در دیدار با دبیرکل سازمان ملل از وی خواست تا برای یافتن راه‌حلی درباره مناقشات ارضی با گویان کمک کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا در جمع خبرنگاران گفت که وی و بان کی مون دبیرکل سازمان ملل درباره راه‌هایی که ممکن است به حل مشکل فردی با کشور کوچک گویان در همسایگی ونزوئلا منجر شود، گفت‌وگو کردند.

درگیری دو کشور مذکور بر روی منطقه‌ای است که اخیراً اکتشافات جدید نفتی صورت گرفته است.

وی رایزنی خود را «ثمربخش» توصیف کرد و گفت که بان کی مون برای اعزام یک کمیسیون سازمان ملل به دو کشور آمریکای جنوبی برای میانجیگری آماده است.

مادورو همچنین احتمال دیدار خود با رئیس‌جمهوری گویان را مطرح کرد.

دبیرکل سازمان ملل نیز با صدور بیانیه‌ای گفت که این نهاد آماده بررسی راه‌های پیش‌رو برای حل اختلافات این دو کشور است. ونزوئلا از مدت‌ها پیش بر روی مناطق زیادی از گویان ادعای مالکیت دارد و خصوصاً این ادعاها در نزدیکی منطقه‌ای که شرکت اکسون موبیل (Exxon Mobil) به تازگی به ذخایر چشمگیر نفت دست یافته است، بیشتر است.

دولت ونزوئلا پس از اعلام این اکتشاف به سرعت حکمی را صادر کرد و ادعاهای ارضی ونزوئلا را گسترش داده و آن را به نواحی اقیانوس اطلس رساند تا مناطق غنی از نفت را هم پوشش دهد.

دیوید گرانگر رئیس‌جمهوری گویان گفته است که کشور وی به دنبال حل مساله مناقشه مرزی با استفاده از «آشتی حقوقی بین‌المللی» است. رهبران دو کشور تاکید کرده‌اند که این مناقشه بدون هیچ خشونتی حل خواهد شد.

ریشه این مناقشات به حکم دادگاهی در سال 1899 بازمی‌گردد که دستور داد تا ونزوئلا دست از ادعای مالکیت بر منطقه‌ای جنگلی و توسعه نیافته اما غنی از منابع بردارد.

این منطقه جنگلی حدود دو سوم اراضی گویان را تشکیل می‌دهد. ونزوئلا حکم این دادگاه را نامعتبر خواند و هنوز هم در بسیاری از نقشه‌های رسمی، این منطقه با نام اسکیبو جزو اراضی ونزوئلا است.

گویان می‌گوید ونزوئلا متعهد شده بود که از حکم دادگاه تبعیت کند اما بعداً از اجرای آن سر باز زد.

انتهای پیام

کد N903336