راه‌چمنی: پس از توافق هسته‌ای فضای بین‌الملل نسبت به ایران تغییر کرد

توافق جامع هسته‌اي

دبیر کل حزب وحدت و همکاری ملی گفت:‌ دولت با استفاده از مذاکرات هسته‌ای توانست فضای بین‌المللی را به نفع جمهوری اسلامی تغییر دهد.

محمدرضا راه چمنی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)،‌ با اشاره به اینکه رئیس جمهور توانست قول و وعده خود در حوزه سیاست خارجی و مذاکرات هسته‌ای را عملی کند اظهار کرد: در مقطعی که دولت یازدهم به سر کار آمد یک فضای مسمومی در سطح بین‌الملل علیه کشورمان شکل گرفته بود.

وی همچنین گفت:‌در سال های قبل کشور با قطعنامه های متعدد از سوی شورای امنیت،‌کنگره آمریکا و اتحادیه اروپا مواجه بود. کشور همچنین مشمول فصل‌های سازمان ملل بود مفهوم این مسئله این بود که دنیا باید با ایران برخورد کند تا ایران در جهان ناامنی ایجاد نکند. اما در این شرایط با سخنرانی رئیس جمهور در سازمان ملل و کنفرانس های جهانی و حضور مقتدرانه و عزتمندانه وزیر امور خارجه کشورمان،‌این فضا از بین رفت.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه با اشاره به نتیجه مذاکرات افزود: دولت توانست سیاست خارجی برد-برد خود را در صحنه بین‌المللی اجرا کند.

دبیر کل حزب وحدت و همکاری ملی در ادامه گفت: این مذاکرات و توافقنامه به اساس سیاست برد- برد به نتیجه رسید. در این شرایط طبیعی است که در این مذاکرات ما به همه خواسته‌های خود دست پیدا نکنیم بلکه بخشی از خواسته‌های ما توسط طرف غربی و بخشی از خواسته های طرف مقابل توسط ما پذیرفته شد. ما با قبول برخی محدودیت ها و شفاف سازی توانستیم حق غنی‌سازی و تحقیق و توسعه را بدست آوریم و دنیا ایران هسته‌ای را پذیرفت. همچنین تحریم های ظالمانه علیه کشورمان هم لغو شد.

راه چمنی با اشاره به اینکه پس از توافق هسته‌ای فضای مناسبی در دنیا نسبت به کشورمان ایجاد شده است خاطر نشان کرد: اکنون کشورهای مختلف برای همکاری در بخش های مختلف با ایران اعلام آمادگی کردند که افزایش این همکاری ها موجب ارتقای جایگاه کشورمان می‌شود.سرمایه‌داران داخلی هم انگیزه همکاری با سرمایه‌گذاران خارجی پیدا کرده‌اند.

وی در پایان افزود:‌البته ممکن است به مذاکرات انتقاداتی هم وارد باشد که منتقدان حق دارند انتقادات خود را بیان کنند ولی باید این نکته را در نظر بگیرند که مذاکره بر اساس رویکرد برد – برد به نتیجه رسید.

انتهای پیام

کد N903258