لوموند: فرانسه به بازار بزرگ ایران امید بسته است

ایرنا نوشت:

روزنامه فرانسوی «لوموند» با اشاره به اینکه «فرانسه به بازار بزرگ ایران امید بسته است»می نویسد، با وجود اینکه وزیر امورخارجه فرانسه مورد انتقادهای زیادی درباره سختگیری هایش در مذاکرات هسته ای قرار گرفته اما سفر وی به ایران می تواند فصل جدیدی در روابط دو کشور باز کند و پاریس امیدوار است شانس زیاد شرکت های فرانسوی در بازار ایران از بین نرود.

به گزارش ایرنا، این روزنامه در مورد سفر امروز (چهارشنبه) لوران فابیوس به تهران می افزاید: وزیر امور خارجه فرانسه سعی بر پاک کردن سختگیری هایش در پرونده هسته ای ایران دارد.

براساس گزارش لوموند، فابیوس اخیرا در مصاحبه ای مطبوعاتی با دفاع از مثبت بودن سختگیری های خود در مورد پرونده هسته ای ایران اعلام کرد که این سختگیری ها منجر به یک توافق محکم شده، اگرچه وی در آستانه سفر به ایران مورد انتقادهای زیادی قرار گرفته است.

به نوشته این روزنامه، علاوه بر انتقاد شرکت های بزرگ فرانسوی از تاخیر فرانسه در ورود به بازار ایران، فابیوس در ایران نیز به علت پرونده های قدیمی مثل ورود فرآورده های خونی آلوده به ویروس ایدز و هپاتیت که باعث بیماری 300 ایرانی شد، فروش اسلحه به عراق در زمان جنگ ایران و عراق و پس ندادن پولی که ایران در سال 1974 برای ساخت تاسیسات هسته ای به فرانسه داده بود، مورد انتقاد قرار گرفته است.

به نوشته لوموند، این در حالی است که فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه روز دوشنبه اعلام کرد: انتقاد از فابیوس، انتقاد از فرانسه است.

در همین راستا «فرانسوا نیکولاد» سفیر پیشین فرانسه در ایران در لوموند نوشت: امروز (چهارشنبه) فابیوس در ایران باید نشان دهد که فرانسه خواهان دوستی با ایران است. فابیوس باید در ایران نشان دهد که سخت گیری فرانسه فقط برای جلوگیری از گسترش سلاح های هسته ای بوده نه به خاطر عدم دوستی با ایران یا جلب توجه اسراییل و عربستان سعودی.

این نشریه در ادامه ضمن تاکید بر نظر کارشناسان مبنی بر پرمحتوا و محترمانه بودن جلسات خصوصیِ انجام شده میان نمایندگان دو کشور نوشت: هر دو کشور برای حل و فصل بحران و بی ثباتی ایجاد شده در خاورمیانه دارای منافع مشترک هستند و سفر فابیوس می تواند فصل جدیدی در روابط دو کشور باز کند.

لوموند افزود: این در حالی است که فرانسوا اولاند در یک مذاکره تلفنی با حسن روحانی، از وی خواست که تهران نقش مثبت تری در مورد بحران خاورمیانه بازی کند، تهران هم در مقابل از پاریس خواست که در حمایت از قدرت های عربی خلیج فارس معتدلانه تر عمل کند.

روزنامه لوموند در ادامه نوشت: به رغم نحوه مذاکرات بر سر مساله خاورمیانه، فابیوس امیدوار است که شانس های زیادی که برای شرکت های فرانسوی در بازار ایران هست از بین نرود. این در حالی است که دولت فرانسه امیدوار است که در اواخر ماه سپتامبر2015 به همراه 80 شرکت بزرگ فرانسوی برای کشف این بازار بزرگ به ایران سفر کند.

5252

کد N903234