کارشناسان هسته‌ای دانشگاه ام.آی.تی مدعی شدند

تبدیل شدن چین به بزرگ‌ترین کشور هسته‌ای در آینده نزدیک

بنابر ارزیابی برخی از کارشناسان هسته‌ای دانشگاه ام.آی. تی آن گونه که در وب سایت این دانشگاه آمد، چین به زودی گوی سبقت را از کشورهای سنتی استفاده کننده از انرژی هسته‌ای در تولید انرژی خواهد ربود و به بزرگ‌ترین کشور استفاده کننده از انرژی هسته‌ای برای تولید برق تبدیل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از وبسایت رسمی دانشگاه ام.آی. تی، چین هم اکنون تنها حدود 2 درصد از برق مورد نیازش را از طریق انرژی هسته‌ای تامین می‌کند اما این کشور هم اکنون سریع‌تر از هر کشور دیگری در حال ساخت راکتورهای جدید است.

هم‌اکنون انرژی هسته‌ای مهم‌ترین نقش را در کمک به کشورهای مختلف جهان در زمینه کاهش تولید آلودگی‌های کربنی دارد.

چین به سرعت در حال توسعه و بهبود صنعت انرژی هسته‌ای در سطح جهانی است. از سال 2012 که غول‌های هسته‌ای جهان مثل آمریکا، فرانسه، آلمان،‌ انگلیس و ژاپن در اثر فاجعه‌ای که در نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما ژاپن در اثر گدازش راکتور هسته‌ای این نیروگاه و تشعشع مواد رادیواکتیو به بیرون شد؛ تصمیم گرفتند به دلیل خطراتی که ممکن است امنیت و سلامت مردم را به شدت تهدید کند، وابستگی خود را به انرژی هسته‌ای برای تولید برق مورد نیاز خود کاهش دهند که این موضوع باعث شد تا این کشورها یا مانند ژاپن و آلمان تصمیم بگیرند صنعت هسته‌ای خود را کاملا متوقف کنند یا مثل آمریکا و فرانسه توسعه برنامه هسته‌ای خود را متوقف کنند.

این در حالی است که در این مدت که انرژی هسته‌ای با استقبال نکردن اکثر کشورهای دنیا رو به رو شده بود، چین با ساخت 11 راکتور هسته‌ای جدید در طول 4 سال گذشته؛ 11 گیگاوات ظرفیت تولید انرژی را افزایش داد.

بر اساس ارزیابی‌های انجام شده در دانشگاه ام.آی.تی آمریکا،‌ انتظار می‌رود تا پایان سال جاری با پشت سرگذاشتن روسیه و کره جنوبی، پس از کشورهای آمریکا،‌ فرانسه و ژاپن به چهارمین کشور بزرگ استفاده کننده از انرژی هسته‌ای تبدیل شود و تا سال 2020 با پشت سرگذاشتن ژاپن به جایگاه سوم دست یابد.

این رویه کاملا نشان دهنده رشد سریع چین در صنعت هسته‌ای و بلند پروازی این کشور در افزودن راکتورهای هسته‌ای جدید با طراحی‌های پیشرفته است.

چین تصمیم گرفته است که ظرفیت راکتورهای هسته‌ای خود را از 23 گیگاوات کنونی تا سال 2020 به 58 گیگاوات برساند.

هم‌چنین این کشور قصد دارد در سال 2020 چند راکتور هسته‌ای دیگر را نیز با مجموع ظرفیت 30 گیگاوات تولید انرژی در حال ساخت داشته باشد هم‌اکنون از 64 راکتور هسته‌ای که در سراسر جهان در حال ساخت 24 راکتور مربوط به کشور چین است و بعد از آن روسیه با 9 راکتور در حال ساخت در رده دوم قرار دارد.

انتهای پیام

کد N903052