اوباما خواهان احترام روسای جمهور قاره آفریقا به قانون اساسی شد

سیاسی

رییس جمهور آمریکا امروز (سه‌شنبه) در سخنرانی در اتحادیه آفریقا عنوان کرد، هنگامی که روسای جمهور کشورهای این قاره در پایان محدودیت‌های تعیین شده از سوی قانون اساسی برای کاندیداتوری ریاست جمهوری، باز هم کاندید می‌شوند، دموکراسی را تهدید می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا مشخصا در این زمینه به خشونت‌ها در کشور بروندی اشاره کرد.؛ اخیرا پی‌یر نکورونزیزا، رییس جمهوری این کشور، برخلاف قانون اساسی برای سومین بار کاندیدای ریاست جمهوری شد.

اوباما ادامه داد: هنگامی که رهبر کشوری تلاش می‌کند در وسط بازی قوانین را تغییر دهد تا همچنان رییس جمهور باقی بماند خطر بی‌ثباتی و آشوب را همان‌طور که ما در بروندی دیدیم به وجود می‌آورد.

ماه جاری میلادی، نکورونزیزا در پایان دومین دور ریاست جمهوری‌اش در بروندی، برای سومین بار در انتخابات ریاست جمهوری این کشور که آمریکا آن را غیرمعتبر خواند کاندید شده و پیروز شد. علاوه بر وی برخی دیگر از رهبران آفریقا نیز برای تداوم ریاست جمهوری خود فراتر از محدودیت‌های قانون اساسی فشار وارد می‌کنند.

همچنین اوباما با اشاره به دولت اتیوپی گفت: اگر دولت اتیوپی روزنامه‌نگاران را به زندان بیاندازد و گروه‌های مخالف مشروع را محدود سازد دیگر نخواهد توانست از همه پتانسیل مردمش استفاده کند.

اوباما در سخنرانی خود خطاب به اتحادیه افریقا در رابطه با وضعیت آفریقای مرکزی نیز گفت: رهبران جمهوری آفریقای مرکزی باید متعهد به انتخابات فراگیر و انتقال قدرت صلح‌آمیز باشند.

برگزاری انتخابات ماه اکتبر آفریقای مرکزی، پس از آن‌که شورشیان سلکا در ماه مارس 2013 اقدام به سرنگون کردن فرانسوا بوزیزه، رییس جمهور این کشور کردند، می‌تواند بار دیگر حاکمیت دموکراتیک را بازگرداند.

اوباما همچنین تاکید کرد: ما باید نگاهی به خاورمیانه و شمال آفریقا داشته باشیم تا ببینیم که تعداد فزاینده جوانان بیکار و صداهای سرکوب شده آن‌ها می‌تواند به بی‌ثباتی و بی‌نظمی دامن بزند.

وی گفت: آمریکا به آفریقا نوعی مشارکت اقتصادی پیشنهاد می کند که تنها بر پایه ایجاد زیرساخت از طریق نیروی کار خارجی یا استخراج منابع طبیعی آفریقا نیست.

انتهای پیام

کد N903016