ظریف: دور جدیدی از گفتگوها آغاز شده/ موگرینی: توافق خبر خوشی برای منطقه و کل جهان است

توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک,فدریکا موگرینی,محمدجواد ظریف

کنفرانس خبری وزیر خارجه کشورمان و مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا عصر امروز در سالن کنفرانس وزارت خارجه برگزار شد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم ظریف در ابتدای این نشست گفتگوهای امروز با موگرینی را "بسیار خوب" توصیف کرد که شامل "اجرای برنامه جامع اقدام مشترک" و " آینده روابط ایران واتحادیه اروپا" بود.
ظریف در ادامه گفت که در بحث اول درباره اقداماتی که باید تا روز اجرای توافق(بین 60 تا 70 روز آینده) انجام شود گفتگو شد که" هم اقدامات طرف ما شروع شده است و هم اقدامات اتحادیه اروپا شروع شده و تصمیم گیری های اولیه با تصویب جمع بندی اتحادیه در حمایت از برنامه جامع اقدام مشترک شکل گرفت."
ظریف ابراز امیدواری کرد که اقدامات دو طرف از جمله همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی برای حل وفصل موضوعات باقی مانده و اقدامات اتحادیه اروپا و آمریکا برای آماده سازی برای لغو تحریم ها جنبه اجرایی بگیرد.
ظریف با اشاره به گفتگوهای سالهای قبل ایران واتحادیه اروپا که به گفتگوهای انتقادی مشهور شده بود افزود: امروز درباره موضوعات مورد علاقه ایران و اتحادیه اروپا گفتگو کردیم، امروز تصمیم گرفتیم دور جدیدی از گفتگو را بین ایران و اتحادیه اروپا را شروع کنیم که این گفتگوها، گفتگوهای سطح بالا نامیده می‌شود.
ظریف افزود: این گفتگوها در آینده نزدیک در سطح معاونین وزارت امور خارجه و معاون خانم موگرینی شروع خواهد شد.
فدریکا موگرینی نیز با تشکر از تلاش های انجام شده در مذاکرات هسته‌ای و حمایت ریاست جمهوری و مقام معظم رهبری ایران گفت توافق نشان دهنده توانایی گفتگو و دیپلماسی چند جانبه بود.
وی افزود: توافق هسته‌ای قابلیت ایجاد فصل جدیدی در روابط ایران و جامعه جهانی دارد. ایران و اروپا از لحاظ تاریخی و فرهنگی و تمدنی نزدیک به هم هستند.

همچنین در این کنفرانس خبری مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا  با اشاره به برنامه جامع اقدام مشترک میان ایران و گروه 1+5 گفت: این توافق خبرخوشی برای منطقه و کل جهان است و می تواند تاریخی باشد.
موگرینی عصر سه شنبه در این نشست خبری افزود: تیم مذاکره کننده ایرانی حاضر در مذاکرات از حمایت سیاسی رهبر و رییس جمهور ایران برخوردار بود که به جز آن امکان پذیر نبود.

وی ادامه داد: اگر تمام طرفین متعهد باشند و اراده سیاسی و تحمل و صبر داشته باشند این توافق به نتیجه می رسد و این خبر خوشی برای منطقه و کل جهان است.

موگرینی افزود: وقت آن است که نشان دهیم به توافق دست پیدا کرده ایم و می توانیم آن را اجرا کنیم و این می تواند تاریخی باشد.

4949

کد N902944