اجمالی/ظریف در نشست مشترک با موگرینی:

دور جدید گفتگوهای ایران و اروپا در «سطح بالا» آغاز شده است

سیاسی

وزیر امور خارجه از دور جدید گفتگوهای ایران و اتحادیه اروپا در سطح بالا خبر داد و گفت: این گفتگوها در آینده نزدیک از سطح معاونین شروع و تا سطح وزرا ادامه خواهد یافت.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد جواد ظریف و فدریکا موگرینی پس از دیدار دوجانبه، نشست خبری مشترک برگزار کردند.

ظریف در این نشست با تاکید بر اینکه ما دارای روابط گسترده‌ای با اتحادیه اروپا هستیم، گفت: امیدواریم با عبور از بحران بی‌بدیل و غیرضروری از طریق توافقی که بین ایران و ۱+۵ شکل گرفت، وارد مرحله جدیدی شویم.

وی با بیان اینکه در سفر امروز خانم موگرینی، بحث‌های بسیار خوبی داشتیم، ادامه داد: در مورد اجرای برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام و همین‌طور در مورد آینده روابط ایران و اتحادیه اروپا بحث‌هایی صورت گرفت.

وزیر امور خارجه افزود: در بحث اول اقداماتی که هم از طرف ما و هم اتحادیه اروپا باید از روزی که جمع‌بندی در وین صورت گرفت، تا روز توافق که در فاصله ۶۰ تا ۸۰ روز آینده به آن خواهیم رسید، انجام شود هم اقدامات طرف ما و هم اتحادیه اروپا شروع شده است و تصمیم‌گیری‌های اولیه لازم توسط اتحادیه اروپا با تصویب جمع‌بندی اتحادیه در حمایت از برنامه جامع اقدام مشترک شکل گرفت.

ظریف تاکید کرد: امیدواریم با همین روش اقدام دو طرف، همکاری ایران با آژانس انرژی اتمی برای حل و فصل موضوعات باقی مانده و همچنین اقدامات اتحادیه اروپا و ایالات متحده برای آماده‌سازی برای لغو تحریم‌ها، جنبه اجرایی به خود بگیرد تا بتوانیم در زمان مناسب اقدامات دو طرفه در مورد اجرایی کردن توافق را انجام دهیم.

وی با اشاره به موضوعات مورد بحث میان ایران و اتحادیه اروپا، گفت: در چندین سال گذشته بحث‌های ما با اتحادیه‌های اروپا، متمرکز بر مسائل هسته‌ای بوده است در صورتی که قبل از آن ما دوره‌هایی از گفتگو با اتحادیه اروپا داشتیم که یک زمانی به عنوان گفتگوهای انتقادی و در زمان دیگر به عنوان گفتگوهای جامع شناخته می‌شد.

وزیر امور خارجه گفت: امروز تصمیم گرفته‌ایم که دور جدیدی از گفتگو بین ایران و اتحادیه اروپا را شروع کنیم که بر اساس روشی که اتحادیه اروپا دارد، به آن گفتگوهای سطح بالا خواهیم گفت و نه گفتگوهای جامع یا انتقادی. این گفتگوها در آینده نزدیک در سطح معاونین وزارت امور خارجه و معاون موگرینی شروع خواهد شد و به تدریج در سطح وزرا ادامه خواهد یافت.

ظریف با اشاره به موضوعات مذاکره و همکاری ایران و اتحادیه اروپا، گفت: این موضوعات شامل انرژی، حمل و نقل، محیط‌زیست، تجارت، حقوق بشر و مسائل مربوط به مواد مخدر است و همین‌طور زمینه همکاری و اقدامات مشترک را دنبال خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: همچنین توافق کردیم که در این گفتگوهای سطح بالا، موضوعات منطقه‌ای را هم مورد توجه قرار دهیم.

وزیر امور خارجه بحران‌های شکل گرفته در منطقه را تهدیدی برای منطقه، کل جهان و حتی اتحادیه اروپا دانست و گفت: مشکل افراط‌گرایی، فرقه‌گرایی و تروریسم که در منطقه ما امروز خشونت و ناامنی ایجاد کرده، همزمان در کشورهای اتحادیه اروپا نیز به خشونت و درگیری تبدیل شده و این نگرانی امروز نگرانی مشترک ماست.

ادامه دارد...