امروز در ساختمان اتاق ایران چه گذشت؟

جزئیات حضور دیپلمات‌های هسته‌ای در پارلمان بخش خصوصی

سیاسی

اعضای تیم مذاکره‌کننده‌ هسته‌ای ایران در جمع فعالان اقتصادی تاکید کردند که نباید فرصت‌های به دست آمدن در سایه توافقات هسته‌ای را از دست داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن جلال‌پور در نشست پساتحریم که با حضور معاونان وزیر امور خارجه و برخی از اعضای تیم مذاکره کننده و فعالان اقتصادی در اتاق ایران برگزار شد، با اشاره به توافقات صورت گرفته در زمینه هسته‌ای، اظهار امیداواری کرد که مسئولان کشور ادامه راه را نیز با همین قاطعیت و تلاش دنبال کنند تا شرایط محیط کسب و کار بهبود یابد و فعالان اقتصادی بتوانند حضور پررنگی در فضای بین المللی داشته باشند.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: امروز شرایط برای فعالیت اقتصادی فراهم شده و شاهد به وجود آمدن فضای تعاملی بین ایران و سایر کشورها هستیم؛ بدین ترتیب آنچه امروز برای بخش خصوصی از اهمیت بالایی برخوردار است، ایجاد زمینه‌های لازم برای فعالیت اقتصادی، رفع مشکلات ناشی از دیوان سالاری و تحریم‌های داخلی است.

وی تصریح کرد: بخش خصوصی در پی آن است که با بهبود وضعیت و ایجاد شرایط مساعد بتواند حداکثر بهره‌برداری را از فضای به وجود آمده ببرد. برای این منظور باید ابزار لازم در بدنه دولت و حاکمیت ایجاد شود.

جلال پور با تاکید بر اینکه زمان برای جبران گذشته و قرار گرفتن در مسیر توسعه اقتصادی کوتاه است، تصریح کرد: اگر در ماه‌های ابتدایی پس از توافقات هسته ای، کار خود را شروع کنیم و برای رشد و توسعه اقتصادی کشور برنامه ارائه دهیم، می‌توانیم مدعی شویم که کار جدی انجام داده ایم؛ وگرنه فرصت‌های به وجود آمده خیلی زود از دست می‌روند.

توافق هسته‌ای از نظر ماهیت بی‌نظیر است

همچنین سیروس ناصری، عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته‌ای با تاکید بر این نکته که توافق حاصل شده از نظر ماهیت و شکل در دو قرن گذشته ایران و در تاریخ مدرن جهان بی نظیر است، تشریح کرد: دولت یازدهم در قدم اول به دنبال آن بود که سطح مذاکرات را بالا ببرد و در عین حال، چارچوب‌های تعریف شده حفظ شود و در نهایت شاهد حذف تحریم‌ها باشیم.

وی ادامه داد: تحریم‌های هسته‌ای در ادامه بهانه‌ای شد که برخی کشورها، ایران را در سایر بخش‌ها نیز تحریم کنند که در حال حاضر با به نتیجه رسیدن مذاکرات برای حذف تحریم‌های هسته‌ای، این نگرانی‌ها وجود داشت که همچنان تحریم‌های مربوط به سایر بخش‌ها باقی بمانند و یا در بخش‌های خرد و کوچک، توافقات صورت گرفته اعمال نشود، برای همین سعی شد که در حین مذاکرات تمهیدات لازم برای جلوگیری از بروز این مشکلات دیده شود.

ناصری افزود: این توافق نشان می‌دهد همه دنیا می‌توانند با ایران از طریق دیپلماسی و گفتگو به نتایج ماندنی و مطلوب دست پیدا کنند.

براساس اظهارات وی، برای بهتر شدن شرایط اقتصادی بعد از رفع تحریم‌ها همه چیز به اراده و تلاش مسؤولان کشور بستگی دارد.

توافق، صنعت هسته ای ایران را حفظ می‌کند

همچنین پژمان رحیمیان از اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای در ادامه به موضوعات فنی مربوط به توافق‌نامه اشاره و تشریح کرد: در مورد موضوعات فنی تعابیر، سوءتفاهم و تفاسیر مختلفی وجود دارد که با نهایی شدن توافق‌نامه همه آن‌ها برطرف خواهد شد.

وی با بیان این نکته بخش خصوصی در دوران تحریم هزینه‌های بالایی را پرداخت کرد، گفت: طولانی شدن مذاکرات برای ۲ سال به این دلیل بود که بتوانیم به دستاوردهای خوبی در مذاکرات برسیم که خوشبختانه در عمل صنعت هسته‌ای کشور را حفظ کردیم که این اهمیت بسیار بالایی دارد.

پس از لغو تحریم‌ها چه باید کرد

مشکور، از دیگر اعضای شرکت کنندگان در این نشست به جزئیات مطرح شده در متن توافق‌نامه اشاره کرد و گفت: حوزه بانکی، پیام رسان بانکی (سوئیفت)، خدمات مالی از جمله انتشار اوراق قرضه و اعتبارات صادراتی، تحریم‌های نفتی، پتروشیمی، تجارت طلا و جواهر، کشتیرانی و کشتی‌سازی، خدمات جانبی، افتتاح شعبات بانک‌های خارجی و بسیاری از موارد دیگر، بحث‌هایی بودند که در این توافق‌نامه مورد بحث و بررسی قرار گرفتند.

براساس گفته‌های وی، توافق صورت گرفته از چند جهت دارای اهمیت است؛ اول اینکه تاکیدی بر این نکته است که از این پس کشورهای مختلف می‌توانند با ایران همکاری داشته باشند چراکه موفق به تهیه متنی ماندگار و منطقی شدیم و دوم اینکه شاهد ایجاد بازاری برای رقابت برابر ایران با سایر کشورها خواهیم بود.

این مقام مسئول یادآور شد: توافق صورت گرفته تنها مشکلات قانونی را برطرف کرده است و بقیه کار بر عهده مسؤولان کشور و بخش خصوصی است تا کشور را در مسیر توسعه قرار دهند.

در ادامه هر یک از فعالان اقتصادی به بیان سئوالات و دیدگاه‌های خود درخصوص توافق صورت گرفته پرداختند.

به اعتقاد آن‌ها، دوران تحریم دوران سختی بود که خوشبختانه پشت سر گذاشته شد اما نباید فراموش کنیم که با توافقات صورت گرفته دوران سخت‌تری پیش رو داریم که با رفع تحریم‌های داخلی می‌توانیم آن‌ها را نیز پشت سر بگذاریم، همچنین وجود مرجعی واحد برای اطلاع رسانی درخصوص جزئیات توافق‌نامه یکی دیگر از موضوعاتی بود که از سوی فعالان اقتصادی موردتوجه قرار گرفت چرا که اظهارات متناقض درخصوص موضوع به این مهمی امکان برنامه ریزی را سلب می کند.