مواضع شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران در موضوع هسته‌ای

نمایندگان شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه تهران در یک نشست خبری با مورد توجه قرار دادن سفر فابیوس به کشورمان تاکید کردند که از دستگاه دیپلماسی انتظار داریم به جای پهن کردن فرش قرمز جلوی پای او بدعهدی و جنایت‌هایش را یادآوری کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایسنا، رمضان‌زاده دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی در این نشست با مورد توجه قرار دادن مذاکرات هسته‌ای کشورمان و با بیان اینکه این مذاکرات کشور را از مساله‌ یمن دور و غافل کرده است، گفت:‌هم اکنون هیچ گونه خبری از یمن و امور مربوط به عراق و سوریه و مسلمانان مظلوم منطقه مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

وی عدم پاسخگویی مناسب به پرسش‌ها و درخواست‌هایی که از سوی دانشجویان مطرح می‌شود را مد نظر قرار دارد و گفت: بعد از اعلام توافق ما از آقای ظریف و یا یکی از اعضای تیم مذاکره برای گفت‌وگو دعوت به عمل آوردیم اما پاسخی نشنیدیم.

در ادامه مهتدی مسئول بسیج دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله ضمن ابراز تاسف از اینکه موضوعات مربوط به کشور یمن تحت الشعاع قرار گرفته و وزارت خارجه تمام هم و غم خود را به بحث هسته‌ای معطوف کرده است اظهار کرد: در موضوع یاری رسانی به مردم یمن هواپیما و کشتی نجات نتوانستند در این کشور حاضر شوند. این در حالی است که گروههای پزشکی جهادی اعلام آمادگی کردند که در موضوعات امدادی و امدادرسانی به هر طریق که دستگاه دیپلماسی و وزارت بهداشت صلاح می دانند وارد شود.

وی همچنین گفت که کیفرخواست علیه آل سعود باید پیگیری شود و ان‌شاءالله بسیج دانشگاه علوم پزشکی این موضوع را پیگیری خواهد کرد و به زودی این کیفرخواست به دادگاههای بین‌المللی ارسال می‌شود.

مهتدی همچنین موضوع سفر فابیوس وزیر خارجه فرانسه به کشورمان را نیز حائز اهمیت دانست و اظهار کردکه ایشان انسان بد عهدی است که در بحث پرونده خون‌های آلوده نقش داشته است و در دوران مذاکرات هم نماینده‌ی کشور فرانسه نبودند بلکه نماینده رژیم صهیونیستی بودند و کارشکنی‌های بزرگی کردند. با این وجود از دستگاه دیپلماسی انتظار داریم به جای پهن کردن فرش قرمز جلوی پای او بدعهدی و جنایت‌هایش را یاد آوری کند.

ایران منش مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شریف نیز در ادامه با تاکید بر این که بعید می‌دانم ورود فرآورده‌های خونی ناسالم به کشورمان یک اشتباه سهوی بوده باشد و دراین باره عذرخواهی معنا ندارد گفت: پیگیری این پرونده در قوه قضاییه از مطالبات ماست.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شریف با تاکید بر این که نباید همه دنیا را 1+5 دید گفت: نباید با کشورهایی که به نوعی مستکبر هستند رابطه داشته باشیم.

وی در ادامه اظهار کرد:‌ روندی که دولت در حل مشکلات کشور پیش گرفته روند مناسبی نیست و لازم است تا برای حل این مشکلات نگاه به درون و ظرفیت‌های داخلی کشور مورد توجه قرار بگیرد.

مهتدی خاطر نشان کرد:‌قطعا مذاکرات باعث گشایش‌هایی می‌شود اما این موضوع باید زمینه‌ای برای تقویت تولید داخلی شود و ظرفیت‌های درونی را در این راستا مد نظر قرار داد.

وی با بیان این که رفع تحریم‌ها به تحقیق و توسعه کمک می‌کند و ایران دراین راستا به رسمیت شناخته می‌شود گفت: در متن این توافق معایبی وجود دارد از جمله این که در برخی از جاها از خطوط قرمز گذشته‌ایم و ساز و کار حل و فصل معدود اختلافات وجود ندارد. ضمن این که آژانس به عنوان داور این ماجرا تعیین شده که تکلیفش مشخص است.

کاظمی مسئول بسیج دانشگاه مذاهب اسلامی نیز در ابتدای سخنان خود با طرح این پرسش که باید بدانیم که از اول به چه نیتی مذاکره کردیم اظهار کرد:‌ما به خاطر لغو تحریم‌ها مذاکره کردیم اما صدایی که از مذاکرات می‌شنویم صدای دیگری است.بحث‌هایی مطرح می‌شود که گویا بحث مذاکرات مقدمه‌ای بوده که ما با امریکا رابطه داشته باشیم. در حالی که باید نسبت به آمریکا سوء ظن داشت ولی دولتمردان ما گویی حسن ظن دارند و آقای اوباما را مودب و خوب می‌دانند.

وی تاکید کرد: ما می‌خواهیم فعالیت هسته‌ای مستقل داشته باشیم یعنی نمی‌خواهیم فعالیت هسته‌ای تحت سلطه آمریکا و غرب داشته باشیم. حال نگاه ما نگاهی باشد که در آن آمریکا کدخداست دیگر بحث بر سر این که چه گرفته‌ایم و چه دادیم مطرح نمی‌شود او هر چه بگیرد حقش است.

کاظمی با بیان این که برخی معتقدند سال آینده سال آشتی ما با غرب و آمریکاست گفت: برخی می‌خواهند بگویند که مردم خسته شده‌اند و دوران صلح امام حسن (ع) رسیده است در حالی که ما بالای 90 درصد از خطوط قرمز رد شده‌ایم.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه تشکر رهبری در موضوع مذاکرات از هیچ فردی نبوده بلکه رهبری از تیم مذاکره تشکر کردند و از متن مذاکره تشکری نداشتند اظهار کرد: همچنین این موضوع مورد توجه است که برخی در ابتدا می‌گفتند بحث هسته‌ای برای ما مهم نیست و ما درگیری‌های دیگری داریم این افراد هم اکنون توافقنامه را مصادره کردند و دلواپس را جعل کرده‌اند که صدایشان بیرون نیاید.

غفاریان مسئول دانشگاه علم و صنعت در ادامه اظهار کرد: ما هنوز سر حرفمان هستیم که هندسه سد تحریم با مقاومت مردم قابل شکستن بودن و در حالی که ملت ایران در طول دفاع مقدس و سال 57 و در مقابل تحریم‌های چند ساله مقاومت کردند هم اکنون می‌توانستند مقاومت کنند.

وی همچنین ابرازعقیده کرد: در متن برجام اشکالات و معضلات متعددی دیده می‌شود.

مسئول دانشگاه علم و صنعت در ادامه درباره‌ی آمدن فابیوس به کشورمان اظهار کرد: ما چطور به راحتی اجازه می‌دهیم که شخصی که به راحتی آنقدر قربانی از ما گرفته وارد کشور ما شود و حرف تعامل را بزند ما در مورد ورود هیات‌های اروپایی به غیر از کشورهایی مثل فرانسه بدبین نیستیم و معتقدیم که نباید به هیچ وجه عزت ما خدشه‌دار شود.

منعمی مسئول بسیج دانشگاه علوم تحقیقات نیز با بیان اینکه مذاکرات و مسائل مربوط به هسته‌ای ذیل جنگ نرم قرار دارد که متاسفانه دیده نمی‌شود اظهار کرد: شبکه‌های معاند سعی دارند با ناقص نشان دادن شرایط داخلی کشور یأس و ناامیدی را به جامعه تزریق کنند تا خودباوری را از میان بردارند.

وی مبارزه با مفاسد اقتصادی را نیز یک ضرورت خواند و خاطر نشان کرد:‌دولت‌مردان و قوای دیگر در این باره از خودشان شروع کنند و این موضوع به سایر دستگاهها گسترش پیدا کند. تا این روند الگویی برای افراد جامعه در همه سطوح شود.

منعمی خاطر نشان کرد:‌دولت باید جنجالهایی که در رسانه‌ها به وجود می‌آورد را کنترل کند نه این که خود در این باره به جریان سازی بپردازد. همچنین قوه مقننه باید قوانین متقن را مصوب کند و قوه قضاییه نیز حسن اجرای قوانین را رصد کند.

وی همچنین با بیان اینکه عدم پاسخگویی مسئولین به قشر دانشجو یکی از دردهای این قشر است و مسئولین به دانشجویان به عنوان یک گروه مطالبه‌گر اصلا توجهی نمی‌کنند گفت: عزیزانی که روزی لانه جاسوسی را تسخیر کردند و هم اکنون مسئولیت‌هایی دارند خودشان را موظف به پاسخگویی نمی‌دانند.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم تحقیقات همچنین گفت که اخیرا یکی از دانشجویان دانشگاه آزاد بابل مطالبه‌گری داشته است که به خاطر آن یکی از مسئولین این دانشگاه از این دانشجو شکایت کرده است که به نظرم این اتفاق مناسبی نیست و ما از آن مسئول می‌خواهیم که در این باره توضیح دهد و اگر اشتباهی انجام داده عذرخواهی کند.

انتهای پیام

کد N902818