رئیس سازمان بازرسی کل کشور:

در دوران پساتحریم تابلوی دور زدن ممنوع نصب کرده‌ایم

سازمان بازرسي كل كشور

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به تاثیر تحریم‌ها بر تشکیل فساد گفت: اکنون که تحریم ها تمام شده است، ما تابلوی «دور زدن ممنوع» را نصب کرده و اجازه نخواهیم داد بیشتر از آن خیانتی که تا الان به بهانه دور زدن تحریم ها به کشور تحمیل شده، انجام شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به تاثیر تحریم‌ها بر تشکیل فساد گفت: اکنون که تحریم ها تمام شده است، ما تابلوی «دور زدن ممنوع» را نصب کرده و اجازه نخواهیم داد بیشتر از آن خیانتی که تا الان به بهانه دور زدن تحریم ها به کشور تحمیل شده، انجام شود.

به گزراش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ناصر سراج پیش از ظهر امروز در آئین تودیع و معارفه بازرس کل استان خراسان جنوبی که با حضور مسئولان قضایی و اجرایی استان در محل دادگستری بیرجند برگزار شد، با اشاره به اینکه رویکرد سازمان اولویت نظارت بر بازرسی است، گفت: ما در سازمان بازرسی کل کشور معتقدیم مدیران سرمایه های کشور هستند و باید آنان را هدایت کرد؛ مدیری که سال ها در جایگاه ها و پست های مختلف خدمت کرده با مدیر و کارمندی که سابقه کمی دارد، متفاوت است.

وی ادامه داد: نظام هزینه‌های بسیاری را برای تربیت این مدیران متقبل شده و نباید اجازه داد دچار انحراف شوند. از این بابت ما در سازمان بازرسی نظارت را بر بازرسی و تشکیل پرونده قضایی اولویت قرار داده‌ایم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به حدود اختیارات و وظایف سازمان بازرسی گفت: طبق اصل 174 قانون اساسی، وظیفه سازمان بازرسی نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین در کلیه دستگاه های اداری، شهرداری، دستگاه های عام المنفعه و ... است. هر کجا که قانون باید رعایت شود، سازمان بازرسی کل کشور باید حضور داشته و در رابطه با اصلاح سوء جریان‌های احتمالی، اقدام مقتضی را انجام دهد.

وی تصریح کرد: عمده هدف سازمان بازرسی کل کشور که بر اساس قوانین عادی و قانون اساسی است، در وهله نخست «ارتقاء کارآمدی نظام اداری کشور» و در وهله دوم «ایفای نقش محوری در خصوص مبارزه با فساد است» خصوصا در شرایط فعلی است.

سراج با اشاره به گذشت 14 سال از صدور فرمان 10 ماده ای مبارزه با فساد از سوی مقام معظم رهبری گفت: متاسفانه امروز دستگاه ها کارنامه مناسبی در اجرایی کردن فرمان مقام معظم رهبری در خصوص مبارزه با فساد ندارند. مرجع دیگر مبارزه با فساد، قانون ارتقای سلامت نظام اداری است که در آن وظایفی برای سازمان ها از جمله سازمان بازرسی دیده شده است که البته سه سال اجرای آن به پایان رسید و برای تمدید آن مشکلاتی ایجاد شد که دولت و مجلس تلاش دارند با همکاری یکدیگر آن را به تصویب مراجع قانونی برسانند.

وی با اشاره به اینکه هدف دیگر سازمان تقویت قانونمداری و دفاع از حقوق شهروندی است، گفت: متاسفانه طی چند سال گذشته قانونمداری به قانون گریزی تبدیل شده بود که نتیجه آن شرایط فعلی فساد است. با این همه خوشبختانه دولت یازدهم در رابطه با قانونمداری عزم جدی دارد. رئیس جمهور حقوقدان است و تاکید بر مبارزه با فساد دارد. معاون اول رئیس جمهور هم که رئیس ستاد هماهنگی مبارزه با فساد است بر این موضع تاکید دارد. متاسفانه طی سنوات گذشته قوه قضائیه به دلایل مختلف نقش کمرنگی در جلسات این ستاد داشت و حتی اواخر شرکت نمی کرد، ولی اکنون سه قوه مصمم هستند که در خصوص مبارزه با فساد اقدام عاجل کنند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به اینکه «سرلوحه کار روسای سه قوه مبارزه مبارزه همه جانبه با فساد است» افزود: اخیرا برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح تشکیل سازمان مبارزه با فساد را مطرح کردند که به نظر می رسد در آینده نزدیک در دستور کار مجلس قرار بگیرد که البته بنده اعلام مخالفت کردم. معتقدم در خصوص مبارزه با فساد تشکیل سازمان های موازی خیلی نمی تواند موفق باشد مگر آنکه خلاء قانونی سازمان هایی که الان وجود دارند از سوی قانونگذار رفع و سازمان های موجود از این طریق تقویت و کلیه سازمان های مبارزه با فساد در یک سازمان ادغام شوند.

وی با اشاره به ابزار سازمان بازرسی کل کشور برای مقابله با فساد گفت: در سازمان بازرسی کل کشور دو دانش داریم؛ دانش های گزاره ای و غیرگزاره ای. در خصوص دانش های گزاره ای به روسای دانشگاه های معتبر کشور نامه نوشته و از آن ها خواسته شد نخبگان خود را به سازمان بازرسی کل کشور معرفی کنند. از سال گذشته تا امروز 261 نخبه جذب سازمان شده که حداقل معدل شان 17 است. یکی از دکترهای دانشگاه صنعتی شریف که جذب سازمان شده، معدلش 18 و 55 صدم است. از این بابت سعی شده است در سازمان بازرسی کل کشور جوان گرایی و نخبه گزینی شود که تا حدودی با همکاری دانشگاه های معتبر موفق عمل کردیم.

سراج ادامه داد: استحضار دارید دانشجویان نخبه، تجربه و مهارت کافی ندارند که باید در کنار آنان از افراد با تجربه و کسانی که مهارت کافی دارند استفاده شود. در قانون جدید سازمان که سال گذشته به تصویب مجلس رسید استفاده از بازنشستگان ممنوع شده است مگر در حوزه نظامی و امنیتی که البته از دولت درخواست کردیم که مجوز بکارگیری بازنشستگان را بدهد که دی ماه گذشته مجوز استفاده از 100 بازنشسته داده شده است. از این بابت تلفیقی از گزاره دانشی و گزارشی مهارتی داشته ایم تا بتوانیم جوابگوی انتظارات باشیم.

وی با برشمردن رویکردهای مبارزه با فساد گفت: «قوای باورنده» یکی از عواملی است که می تواند به مبارزه با فساد کمک کند؛ باید مبارزه کننده با فساد، باور داشته باشد که می توان با فساد مبارزه کرد. عامل دیگر «قوای انگیزاننده» است؛ باید از طریق رسانه ها به مردم اطلاع رسانی کرد و احساسات آنان را بر انگیخت تا خودشان به صحنه آمده و مدیران کشور را رصد کنند تا اگر قرار است فسادی شروع شود، مدیران نهادهای نظارتی و امنیتی وارد شوند. چرا که همواره پیشگیری ارزان تر از درمان است. عامل دیگر قوای بازدارنده و قهریه است که البته معتقدم خیلی باز دارندگی ندارد و اگر بتوانیم دو قوه نخست را فعال کنیم، به قوه قهریه که پلیسی و قضایی است، نخواهیم رسید.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به شرایط کشور گفت: شرایط کشور خاص است. اگر بخواهیم کشور را به دوره های مختلف تقسیم بندی کنیم، دوره ای شاهد جنگ سخت بودیم؛ هشت سال دوران دفاع مقدس و جنگ داخلی نفاق را تجربه کرده ایم. بعد از جنگ سخت هم شاهد جنگ نرم دشمن هستیم که بسیار حساس تر از جنگ سخت است. مقابله با ابزارهای جنگ نرم بسیار دشوار است که البته با کمک مردم بر آن نیز فائق می آییم. در کنار جنگ سخت و نرم، شاهد تحریم همه جانبه علیه کشور بودیم که در سال های اخیر تشدید شد. جلوی همه چیز را بستند؛ به رغم شعارهایی که مطرح کردند، حتی جلوی واردات دارو و غذا نیز گرفته شد.

وی گفت: البته تحریم از روز نخست پیروزی انقلاب اسلامی شروع شده و حتی معتقدم قبل از انقلاب هم وجود داشت. چرا که حتی قبل انقلاب نیز زیرساختی در کشور ایجاد نشده بود تا به خارج وابسته نباشیم، اما بعد از انقلاب و طی سال های اخیر تحریم ها تا حدود صد درصد رسید. با این همه نتوانستد به اهداف خود برسند.

وی با تاکید بر اینکه فساد در شرایط تحریم زیادتر شد، افزود: متاسفانه هر مجرمی که بازداشت می شد، مدعی بود که می خواهد تحریم ها را دور بزند. امکان نداشت متهمی این ادعا را مطرح نکند از جمله بابک زنجانی ها. در حالی که این گونه نبود و این افراد دنبال سوء استفاده بوده و با سفره ای که پهن کرده بودند، آسیب های جدی به کشور زدند. البته این طور نبود که یک نفر یا دو نفر باشند بلکه سازمانی کار کرده و در سازمان های مختلف افراد داشتند و مشکلات زیادی برای کشور ایجاد کردند. الحمدالله شرایط تحریم با تمام فشارها و زمینه های سوء استفاده ها تمام شده است.

سراج تصریح کرد: با تمام تحریم ها و محرومیت ها اگر مقایسه ای بین ایران با کشورهای همسایه مثل عراق داشته باشیم، کشور ما هم از نظر اقتصادی و هم از نظر امنیتی بسیار جلوتر است و این عنایت خاص خداوند به این ملت بود که با تمام فشارها و تحریم ها نتوانستند آن ها را به زانو در بیاورند و مجبور می شوند به پای مذاکره آمده و تحریم ها را بردارند.

وی با بیان اینکه مشکلات کشور در رابطه با فساد در پساتحریم شاید کمتر از گذشته باشد، افزود: دیگر اجازه نمی دهیم کسی ادعا کند برای دور زدن تحریم ها از میان برها و راه های فرعی رفته است. ما تابلوی «دور زدن ممنوع» را نصب کرده و اجازه نخواهیم داد بیشتر از آن خیانتی که تا الان به بهانه دور زدن تحریم ها به کشور تحمیل شده، انجام شود. این موضوع می طلبد قوا با یکدیگر هماهنگ تر عمل کرده و دیگر شاهد چنین مسایلی نباشیم.

وی افزود: خوشبختانه در سران قوا احساس خطر شده و این عزم جدی ایجاد شده و باید زیرمجموعه نیز کمک کند تا مانع شکل گیری فساد شویم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پایان ضمن تقدیر از زحمات ستوده، سید ابوالقاسم شمس زاده علوی را به عنوان بازرس کل استان خراسان جنوبی معرفی کرد.

وی با اشاره به تجارب علوی در سازمان زندان ها، او را یکی از مدیران قضایی با تجربه دانست که می تواند رویکرد سازمان در استان را به خوبی پیگیری کرده و اهداف سازمان را محقق کند.

انتهای پیام

کد N902757