انتشار گزارش 5000 صفحه‌ای وزارت خارجه آمریکا درباره بنغازی

آمريكا,لیبی

وزارت امور خارجه آمریکا 5000 صفحه سند را امروز (سه‌شنبه) به کمیته تحقیق مجلس نمایندگان آمریکا درباره حمله 2012 به کنسولگری این کشور در بنغازی، لیبی ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری "هیل"، این اسناد جدید پس از آن افشا شد که بن‌بستی میان وزارت خارجه و کمیته تحقیق و تفحص مجلس نمایندگان آمریکا درباره این حمله در 2012 به وجود آمد. این کمیته قبلا به یکی از معاونان ارشد جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا دستور داده بود تا روز چهارشنبه شهادت دهد.

پس از آنکه وزارت امور خارجه آمریکا این 5000 سند را منتشر کرد، شهادت معاون جان کری به تعویق افتاد تا اینکه وزیر امور خارجه آمریکا گزارش کاری خود درباره توافق هسته ای با ایران را تکمیل کند.

تری گودی، رئیس کمتیه تحقیق بنغازی روز دوشنبه در بیانیه‌ای گفت: این مساله هرگز درباره یک جلسه غیرعلنی در کمیته نبود بلکه درباره به دست آوردن اسناد و مدارک بود ما به دنبال حقایق هستیم. اگر وزارت امور خارجه آمریکا به تعهداتش کاملا عمل نکند، این جلسه شهادت مربوط به معاون جان کری در کمیته تحقیق مجلس نمایندگان آمریکا برگزار می‌شود.

گودی مکررا وزارت خارجه آمریکا را به طولانی کردن مدت افشای اسناد مربوط به این حمله متهم کرده است. در این حمله کریستوفر استیونز، سفیر آمریکا در بنغازی و سه آمریکایی دیگر کشته شدند.

افشای این اسناد جدید دومین و بزرگترین انتشار اسناد مربوط به حمله بنغازی به کمیته تحقیق مجلس نمایندگان از تابستان 2014 است.

انتهای پیام

کد N902652