در گفت‌وگو با ایسنا

امیرعبداللهیان: عربستان در حال بازی با موضوع آتش‌بس در یمن است

حسين اميرعبداللهيان,يمن

معاون وزیر خارجه ایران تاکید کرد: سعودی با اعمال خطای استراتژیک در حمله به یمن با آتش بازی کرد و اکنون در حال بازی با موضوع آتش‌بس در این منطقه است.

حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: شرایط انسانی در یمن فاجعه‌آمیز است و باید همه به مردم یمن و سازمان ملل در توقف تجاوز و رفع محاصره انسانی کمک کنند.

او با بیان این‌که بحران یمن صرفاً راهکار سیاسی دارد، تصریح کرد: تهران تداوم توسل به زور در یمن را عامل تشدید فزاینده ناامنی و گسترش تروریست در منطقه می‌داند.

امیرعبداللهیان با بیان این‌که بازگشت به راهکار سیاسی در منطقه و یمن به نفع همه بازیگران داخلی و کشورهای منطقه است، افزود: جریانات سیاسی موثر و گروه‌های یمنی با برخورداری از درک بالای سیاسی ضمن مبارزه جدی با تروریسم از راهکار و گفت‌وگوی ملی و توافق یمنی- یمنی و تلاش‌های سازمان ملل حمایت می‌کنند.

با وجود اعلام آتش‌بسی که به صورت یک‌جانبه از سوی عربستان در یمن اعلام شده، حملات جنگنده‌های سعودی به یمن و ریختن خون مردم بی‌دفاع این کشور هم‌چنان ادامه دارد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری یمنی سبأ، یک منبع امنیتی تصریح کرد جنگنده‌های ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان حملات خود را به استان‌های مختلف یمن ادامه دادند که طی آن چندین تن کشته و زخمی شدند.

او تصریح کرد که جنگنده‌های سعودی در دو حمله یک مرکز درمانی در استان حجه را هدف قرار دادند که به کشته شدن یکی از داوطلبان کمک‌رسانی و تخریب کامل این واحد درمانی انجامید.

وی اعلام کرد که نیروهای متجاوز سعودی با توپخانه شهر حرض و مثلث عاهم در صعده را نیز هدف قرار دادند و جنگنده‌های سعودی نیز در آسمان این منطقه به پرواز درآمدند. نیروهای سعودی هم‌چنین با توپخانه و موشک مناطقی را در استان حجه هدف قرار دادند.

این منبع عنوان کرد که جنگنده‌های سعودی بیش از 50 حمله هوایی به مناطق العریش و دارسعد داشته و در چند حمله هوایی مناطق مختلفی در شهر تعز را نیز هدف قرار دادند.

در همین حال ژوهانس وان دیر، هماهنگ‌کننده سازمان ملل در امور انسانی در یمن خاطرنشان کرد که در درگیری‌ها در این کشور که از بیش از چهار ماه قبل در جریان است بیش از 23 هزار یمنی کشته و زخمی شده‌اند.

این مسوول سازمان ملل خاطرنشان کرد: خسارت‌هایی که به زیرساخت‌های حیاتی در تمامی نقاط کشور از جمله مدارس، بیمارستان‌ها، فرودگاه‌ها، اسکله‌ها، مساجد و ساختمان‌های مسکونی وارد شده است، امری غیرقابل قبول بوده و با تمامی قوانین مربوط به مسوولیت‌ طرف‌های درگیر براساس قوانین انسانی بین‌المللی مغایرت دارد.

او خاطرنشان کرد که پیامدهای انسانی درگیری‌ها در یمن فاجعه‌بار است و غیرنظامیان بهای سنگینی را می‌پردازند.

هماهنگ‌کننده سازمان ملل در امور انسانی یمن از جامعه بین‌الملل، نهادها و کشورهای حامی خواست تا در برآورده کردن درخواست اخیر سازمان ملل جهت حمایت از اقدامات انسانی در یمن ظرف سال جاری میلادی سریع‌تر عمل کنند.

وی افزود که تنها 15 درصد از 1.6 میلیارد دلار لازم جهت اقدامات انسانی در یمن ظرف سال 2015 به دست سازمان ملل رسیده است.

انتهای پیام

کد N902531