عمان از طرح عربی کنار کشید

ایسنا نوشت:

همزمان با تعیین موعد برگزاری نشست وزرای دفاع و خارجه اتحادیه عرب درباره تصویب پروتکل تشکیل نیروی دفاعی مشترک، دولت عمان اعلام کرده در طرح تشکیل نیروی مشترک عربی شرکت نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، یوسف بن علوی، وزیر امور خارجه عمان در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با سامح شکری، همتای مصری خود در قاهره تاکید کرد که کشورش با توجه به اصول اولیه نیروهای مسلح این کشور که فعالیت خارج از چارچوب شورای همکاری خلیج فارس را ممنوع می‌داند، در طرح تشکیل نیروی مشترک دفاعی شرکت نخواهد کرد و امکان ندارد که عمان در این‌گونه گروه‌هایی مشارکت کند.

بن علوی افزود: کشورش امیدوار است کشورهای عربی بتوانند با توجه به شرایط و نیازهای موجود این نیروی مشترک را تشکیل دهند.

در این کنفرانس مطبوعاتی مشترک، سامح شکری، وزیر خارجه مصر نیز اظهار داشت: مشارکت در نیروی مشترک عربی اختیاری است و هیچ کشوری مجبور به شرکت در آن نیست. این طرح با هدف دفاع از منافع مشترک کشورهای عضو به راه افتاده و هر کشوری می‌تواند در آن شرکت کند.

دو طرف همچنین در این دیدار درباره اوضاع یمن، سوریه، عراق و لیبی و نیز همکاری مشترک دو کشور در زمینه‌های مختلف گفتگو کردند.

روسای ستاد ارتش کشورهای عربی 22 آوریل گذشته پس از پایان نشست سران در قاهره نشستی تشکیل داده و موافقت خود را با لزوم در پیش گرفتن راهکاری جمعی از راه تشکیل نیروی مشترک دفاعی و آمادگی برای مداخله نظامی سریع در صورت نیاز، اعلام کردند.

همچنین این کشورها در 24 مه گذشته نیز در نشستی با ارائه پروتکل نیروی مشترک دفاعی به رئیس سران اتحادیه عرب و سپس ارائه به شورای دفاع مشترک عربی موافقت کردند.

در نهایت این پروتکل به دولت‌های عربی فرستاده شد تا پیش از تایید نهایی از سوی رئیس آتی سران اتحادیه عرب نظرات خود را درباره آن ارائه دهند.

5252

کد N902430