چاووش اوغلو: پ.ک.ک هرگز به مذاکرات صلح احترام نگذاشته است

وزیر خارجه ترکیه گفت: نیروهای پ.ک.ک هرگز به روند مذاکرات صلح با آنکارا احترام نگذاشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه پس از دیدار با "روی ماچته"، همتای پرتغالی‌اش با اشاره به تحولات اخیر درباره مواضع ترکیه نسبت به پ.ک.ک گفت: ما هیچ‌وقت اعلام نکرده‌ایم که مذاکرات صلح به پایان رسیده است اما پ.ک.ک هرگز به این مذاکرات احترام نگذاشت.

وزیر خارجه ترکیه در گفت‌وگو با «لوسا»، خبرگزاری پرتغالی، در جریان سفرش به این کشور گفت: نیروهای پ.ک.ک (حزب کارگران کردستان) هرگز اقدامات تروریستی خود را کنار نگذاشته بودند.

دولت رجب طیب اردوغان مذاکرات صلح را با عبدالله اوجالان، سرکرده محبوس گروه پ.ک.ک آغاز کرد که هنوز دو طرف به یک توافق در این باره دست نیافته‌اند.

ترکیه در طول چند روز گذشته حملات خود را علیه نیروهای داعش در سوریه و به صورت همزمان علیه نیروهای پ.ک.ک در شمال عراق پس از عملیات انتحاری در یک شهری مرزی ترکیه آغاز کرد.

چاووش اوغلو در اظهاراتش پ.ک.ک را متهم کرد که از وضعیت موجود در منطقه به نفع خود بهره می‌برد و با شروع حملات ترکیه علیه داعش، آنها نیز حملات و اقدامات تروریستی خود را در این کشور افزایش داده‌اند. وی ادامه داد: بر همین اساس ما باید مواضع آنها را در شمال عراق مورد هدف قرار دهیم.

وی سپس در کنفرانس خبری گفت: ما نمی‌توانیم بگوییم که پ.ک.ک بهتر از داعش است به این دلیل که آنها نیز در جنگ با داعش به سر می‌برند. آنها در حال جنگ با یکدیگر برای قدرت هستند نه برای صلح و امنیت.

وزیر خارجه ترکیه همچنین حزب دموکراتیک مردم (HDP) را که در جریان انتخابات اخیر پارلمانی 13 درصد از آرا را به دست آورد، به وابسته بودن و ارتباط با پ.ک.ک متهم کرد.

وی ادامه داد: آنها باید میان دموکراسی و تروریسم یکی را انتخاب کنند. این حزب می‌تواند به عنوان یک میانجی‌گر مهم عمل کند اما به جای آن شهروندان کرد را دعوت می‌کند که خود را تجهیز کرده و نظم عمومی را برهم زنند.

انتهای پیام

کد N902333