مطهری: قانون اجازه قانون گذاری توسط شورای عالی امنیت ملی درباره توافق وین را به او نمی‌دهد

برجام

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از ایجاد شوراهای مختلف در زمینه‌های گوناگون تاکیدکرد که از نظر قانونی فقط شورای عالی امنیت ملی اجازه اظهارنظر درباره‌ی توافق وین را ندارد و مجلس باید در این زمینه قانون‌گذاری کند.

به گزارش خبرنگار پارمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی مطهری در نطق میان دستور خود در جلسه علنی امروز مجلس گفت: بدون شک نتیجه مذاکرات وین باید در مجلس به رای گذاشته شود و این سخن که تنها شورای عالی امنیت ملی باید نظر دهد و این موضوع فراتر از مجلس است سخنی باطل است.

وی ادامه داد: به این دلیل که همه معاهدات بین‌المللی طبق اصول 77 و 125 قانون اساسی باید به تصویب مجلس برسد. مجلس در قانون اساسی ما جایگاه والا و اختیارات زیادی دارد و تنها نهاد قانون گذاری در کشور است.

نماینده مردم تهران در مجلس خاطر نشان کرد: ما با ایجاد شوراهای عالی متعدد در کنار آن که گاهی قانون‌گذاری نیز می‌کند جایگاه مجلس را تنزل و اختیارات آن را کاهش داده‌ایم. نمی‌شود که شورای عالی امنیت ملی گاهی کار قوه قضاییه و گاهی کار مجلس را انجام دهد و اصل 176 قانون اساسی که سه وظیفه را برای آن مشخص کرده چنین اجازه‌ای به این شورا نمی‌دهد.

مطهری در ادامه تاکید کرد: همچنین شورای عالی انقلاب فرهنگی صرفا می‌تواند سیاست‌گذاری در حوزه‌ی فرهنگ داشته باشد و نه قانون‌گذاری؛ مطلبی که مقام معظم رهبری نیز به آن اشاره کردند. همینطور شورای عالی فضای مجازی و یا مجمع تشخیص مصلحت نظام که گاهی قانون‌گذاری می‌کنند، این تداخل‌ها باید از بین برود.

وی همچنین با بیان اینکه مطلب مهم این است که مجلس در تایید یا رد نتیجه‌ی مذاکرات وین نباید عجله کند تصریح کرد: مجلس باید این اختیار خود را تا آخرین فرصت حفظ کند تا اگر بدعهدی و کارشکنی در رفتار طرف مقابل مشاهده شد بتواند آن را رد کند. بدیهی است این کار از طریق ارسال لایحه دولت قابل انجام است.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: در کسب توفیق هسته‌ای همه دولت‌های 12 سال گذشته شریکند؛ اگرچه در این میان هنر دیپلماسی دولت فعلی نقش بیشتری داشته است. حتی آقای احمدی‌نژاد که با اعتماد به نفس و جسارت صنعت هسته‌ای را پیش برد در این موفقیت شریک است. اگرچه می‌توانست به گونه‌ای رفتار کند که تحریم‌ها به راحتی به ما تحمیل نشود.

ادامه دارد...

کد N902307