در مصاحبه با "هافینگتون پست"؛

افشاگری المرزوقی ازکودتای ناموفق علیه خود/"اعدام مرسی خط قرمز و بزرگترین هدیه به داعش است"

تونس

رئیس جمهوری سابق تونس برای نخستین بار از تلاش برای کودتا علیه خود پس از مدت کوتاهی از عزل محمد مرسی خبر داد و اعلام کرد: اعدام مرسی خط قرمز است و اگر قاهره این خط قرمز را رد کند مصر وارد دوره‌ای تاریک می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد منصف المرزوقی، رئیس جمهوری سابق تونس در مصاحبه با روزنامه "هافینگتون پست" با اشاره به تلاش برای کودتا علیه وی در زمان ریاست جمهوری‌اش در مصر گفت: در ژوئیه سال 2013 کودتاها برای دو ماه ادامه یافت و جای خوش شانسی بود که مردم تونس آگاه بودند همانطور که ارتش حرفه‌ای بود. به دلیل وجود ارتشی که ازنظام محافظت می‌کند پیامدهای مصر به تونس نرسید.

وی با تاکید بر علاقه شدیدش به مصر و درخواست‌هایش برای عدم اجرای حکم اعدام رهبران اخوان المسلمین تصریح کرد: زمانی که انقلابی در مصر رخ داد پیش بینی می‌شد که همان سناریو در تونس رخ دهد و نوبت آن نیز برسد.

المرزوقی ادامه داد: اجرای حکم اعدام محمد مرسی،‌(رئیس جمهور عزل شده مصر) مصر را وارد لغزشگاهی از خشونت می‌کند که هیچ کس نمی‌داند به کجا می‌رود و بر تمام منطقه نیز تاثیر خواهد گذاشت و این بزرگترین هدیه به داعش و تندروها خواهد بود.

رئیس جمهوری سابق تونس گفت: اعدام مرسی خط قرمز است و اگر دولت قاهره این خط قرمز را رد کند مصر وارد دوره تاریکی می‌شود.

وی با بیان اینکه بدون آشتی ملی که بر مبنای دموکراسی واقعی باشد، هیچ آینده‌ای را برای نظام مصر نمی‌بینند، خطاب به عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر گفت: جنایتی "شنیع" در حق مصر و امت و خودت مرتکب نشو. مساله اعدام‌ها به کل اشتباه است و نمی‌توان آن را رفع و رجوع کرد. من مخالف اجرای حکم اعدام بوده و هستم و این اقدام کمترین راه حل‌های موفق در طول تاریخ بوده است.

انتهای پیام

کد N902229