آغاز به کار پارلمان جدید بروندی

پارلمان بروندی در حالی نخستین روز فعالیت خود را پس از پیروزی رئیس‌جمهوری در انتخابات مناقشه‌آمیز اخیر آغاز کرد که اپوزیسیون پیشرو با وجود تحریم این انتخابات کرسی در پارلمان دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، ایالات متحده آمریکا انتخابات ریاست‌جمهوری 21 ژوئیه را در بروندی "غیرعادلانه" خوانده و ناظران منطقه‌ای هم اعلام کردند این انتخابات شفاف نبوده است.

اپوزیسیون بروندی که انتخابات پارلمانی 29 ژوئن را نیز تحریم کردند، دولت را به تهدید و ارعاب اعضای اپوزیسیون متهم کرده‌اند.

تصمیم "پیر نکورونزیزا"، رئیس‌جمهوری بروندی برای نامزدی برای بار سوم در انتخابات ریاست جمهوری و سپری کردن یک دوره پنج ساله دیگر، این کشور آفریقایی را وارد بدترین بحران از زمان پایان جنگ داخلی در 2005 کرده است. اپوزیسیون می‌گویند که این تصمیم نکورونزیزا نقض قانون اساسی است و می‌تواند باعث یک جنگ داخلی دیگر شود.

"آگاتون رواسا"، رهبر اپوزیسیون پیشرو گفت: 20 تن از اعضای حزب FNL به خاطر احترام گذاشتن به افرادی که به آنها رای داده‌اند، در پارلمان حاضر می‌شوند.

سیاستمداران اپوزیسیون دچار این اختلاف شدند که باید در پارلمان حضور یابند یا خیر. آنها این انتخابات را بایکوت کردند اما نام کاندیداها در برگه‌های رای بود و برخی از قانون‌گذاران موفق شدند رای بیاورند.

رهبر اپوزیسیون پیشروی بروندی با وجود رد این انتخابات یکبار دیگر گفت: آیا می‌توانیم افرادی را که به ما رای دادند، نادیده بگیریم؟

هیات سازمان ملل در بروندی روز دوشنبه گفت با وجود اینکه این انتخابات صلح‌آمیز برگزار شد اما شرایط آنچنان فراهم نبود که این روند آزاد، عادلانه و معتبر برگزار شود.

اما دولت بوجومبورا گفت که این انتخابات عادلانه بود و اپوزیسیون را به دامن زدن به تنش‌ها متهم کرد.

کمیسیون انتخابات بروندی نیز اعلام کرد که اپوزیسیون در همان کرسی‌هایی که پیروز شدند، جا می‌گیرند.

انتهای پیام

کد N902206