نشست فوق‌العاده اتحادیه عرب درباره یورش صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی

فلسطين

به دنبال افزایش اقدامات تحریک آمیز رژیم صهیونیستی در قدس اشغالی و یورش نظامیان صهیونیست به مسجد الاقصی که در پی آن ده‌ها فلسطینی زخمی شدند، کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین از برگزاری نشستی فوق‌العاده در سطح وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب در ماه اوت خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، صائب عریقات، عضوکمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) اعلام کرد: به دنبال اقدامات تحریک آمیز اخیر اسرائیل در مسجد الاقصی، کمیته اجرایی ساف تصمیم گرفت در ماه اوت نشستی فوری در سطح وزرای خارجه اتحادیه عرب به ریاست مصر در قاهره برگزار کند.

وی در این اظهارات که پس از دیدارش با نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب ایراد کرد گفت: تصمیم برگزاری این نشست به درخواست محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و پس از رایزنی‌های مصر به عنوان رئیس کمیته عربی مسئول طرح صلح عربی و دبیرکل اتحادیه عرب و موافقت دو طرف اتخاذ شد.

قرار است در این نشست ضمن پیگیری طرح "صلح عربی" ، اقدامات تحریک آمیز رژیم صهیونیستی در مسجدالاقصی و ادامه سیاست‌های شهرک سازی‌، بازداشت‌ فلسطینی‌ها، محاصره غزه و نیز پرونده آشتی ملی فلسطین و همچنین تدوین پیش نویس طرح جدید شورای امنیت برای پایان اشغالگری اسرائیل بررسی شود.

عریقات افزود: در قاهره درباره مساله پایان تقسیم سرزمین فلسطین و پایان طرح آشتی فلسطین گفت‌وگو کردم و تمام تلاش خود را برای تشکیل دولت وحدت ملی فلسطین مبذول داشتم.

این عضو کمیته اجرایی ساف درباره تلاش‌های فرانسه برای از سرگیری روند روند صلح خاورمیانه گفت: تلاش‌های فرانسه ادامه دارد و ما به طور کامل از آن حمایت می‌کنیم.

وی اظهار داشت تشکیلات خودگردان فلسطین از اتحادیه اروپا درخواست کرده از این تلاش‌ها حمایت کند. ما از همه طرف‌های مربوطه می‌خواهیم از این تلاش‌ها برای ارائه طرح جدیدی در شورای امنیت که مؤید تشکیل دو کشور مستقل باشد حمایت کنند.

انتهای پیام

کد N902111