27 اوت، موعد برگزاری نشست اعراب درباره طرح تشکیل نیروی مشترک دفاعی

اتحاديه عرب

اتحادیه عرب 27 اوت آتی (5 شهریور) را موعد برگزاری نشست وزرای دفاع و خارجه کشورهای عربی برای تصویب این طرح تعیین کرد.

اتحادیه عرب 27 اوت آتی (5 شهریور) را موعد برگزاری نشست وزرای دفاع و خارجه کشورهای عربی برای تصویب این طرح تعیین کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری الجزیره، در پی اعلام خبر به تاخیر افتادن نشست وزرای دفاع و خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب برای امضای پروتکل تشکیل نیروی دفاعی مشترک که قرار بود فردا(چهارشنبه) برگزار شود، احمد بن حلی، معاون دبیرکل اتحادیه عرب اعلام کرد این اتحادیه 27 اوت آینده را برای برگزاری این نشست تعیین کرده است.

بن حلی افزود: با رایزنی‌هایی که میان دبیرخانه اتحادیه عرب و مصر به عنوان رئیس این دوره اتحادیه و نیز دیگر اعضا انجام شد، درباره برگزاری نشست در تاریخ مذکور توافق شد.

اتحادیه عرب در بیانیه پایانی خود که مارس گذشته در شهر "شرم‌الشیخ" پس از نشست سران کشورهای عرب صادر شد، اعلام کرد که سران کشورهای عربی با تشکیل نیروی مشترک دفاعی برای مقابله با چالش‌ها و حفظ امنیت کشورهای عضو موافقت کرده‌اند.

روسای ستاد ارتش کشورهای عربی 22 آوریل گذشته پس از پایان نشست سران در قاهره نشستی تشکیل داده و موافقت خود را با لزوم در پیش گرفتن راهکاری جمعی از راه تشکیل نیروی مشترک دفاعی و آمادگی برای مداخله نظامی سریع در صورت نیاز، اعلام کردند.

همچنین این کشورها در 24 مه گذشته نیز در نشستی با ارائه پروتکل نیروی مشترک دفاعی به رئیس سران اتحادیه عرب و سپس ارائه به شورای دفاع مشترک عربی موافقت کردند.

در نهایت این پروتکل به دولت‌های عربی فرستاده شد تا پیش از تایید نهایی از سوی رئیس آتی سران اتحادیه عرب نظرات خود را درباره آن ارائه دهند.

انتهای پیام

کد N902061