ظریف در دیدار با امیر قطر:

مقابله با تروریسم باید در چارچوب حفظ حاکمیت ملی دولت‌ها باشد

سیاسی

وزیر امورخارجه کشورمان در دیدار با امیر قطر و همچنین وزیر امورخارجه این کشور از گسترش مناسبات جمهوری اسلامی ایران در ابعاد منطقه ای و بین المللی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جواد ظریف در ادامه سفر منطقه ای خود از کویت به قطر رفت و در دیدار با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر از آمادگی کشورمان برای گسترش مناسبات با کشورهای حاشیه خلیج فارس خبر داد و گفت: امنیت و ثبات در منطقه تنها از طریق همکاری های منطقه ای میان کشورهای همسایه به وجود می آید.

وزیرخارجه کشورمان همچنین با تأکید بر همکاری های منطقه ای برای مقابله مؤثر با تروریسم و گروهک های افراطی- تکفیری افزود: هر گونه مقابله با تروریسم و افراطی گری باید در چارچوب حفظ و احترام حاکمیت ملی دولت ها باشد.

امیر قطر نیز در این دیدار با تبریک به مقامات کشورمان درباره به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای تصریح کرد: همکاری های منطقه ای برای ایجاد ثبات و امنیت در کشورهای همسایه موضوعی با اهمیت است که همه کشورها باید به آن پایبند باشند.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی همچنین با اشاره به مناسبات و همکاری های دوجانبه و منطقه ای با تهران خواستار افزایش این مناسبات شد.

وزیرخارجه کشورمان همچنین در دیدار با شیخ خالد العطیه وزیرخارجه قطر هم بر گسترش مناسبات دو جانبه و منطقه ای تأکید کرد.

دو طرف در این دیدار از علائق خود برای افزایش همکاری های منطقه ای به ویژه در مبارزه با تروریسم و گروهک های افراطی خبر دادند.

وزیر امورخارجه کشورمان بامداد دوشنبه وارد نجف اشرف شد و بلافاصله از نجف به منظور زیارت عتبات عالیات عازم کربلای معلی شد.

محمدجواد ظریف در کربلای معلی پس از زیارت بارگاه نورانی امام حسین (ع) و حضرت اباالفضل العباس (ع) در مراسم های سینه زنی و مناجات خوانی زائران ایرانی حاضر در این اماکن مقدس شرکت کرد و به ابراز احساسات زائران ایرانی و غیرایرانی پاسخ داد.

ظریف قرار است تا ساعاتی دیگر از کربلای معلی به نجف اشرف بازگردد و پس از زیارت بارگاه نورانی امام علی (ع) و دیدار و گفتگو با آیت الله سیستانی، این شهر مقدس را به مقصد بغداد ترک کند تا از ظهر امروز تا امشب به دیدار و رایزنی با مقامات سیاسی و مذهبی عراق در پایتخت بپردازد.

افزایش همکاری های دوجانبه تهران و بغداد در زمینه مبارزه جدی با تروریسم و گروهک های افراطی داعش؛ محور اصلی مذاکرات ظریف با مقامات عراقی اعلام شده است.