محکومیت‌های گسترده حمله صهیونیست‌ها به مسجد الاقصی

فلسطين

در پی حمله نظامیان رژیم صهیونیستی به مسجد الاقصی و درگیری با نمازگزاران و زخمی شدن ده‌ها فلسطینی، آیسسکو، اتحادیه عرب، سازمان همکاری اسلامی و نیز جمعی از کشورهای جهان این اقدام را به شدت محکوم کرده و خواستار توقف سیاست‌های نژادپرستانه این رژیم شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری العهد، به دنبال یورش نظامیان صهیونیستی به صحن مسجد الاقصی و حمله به نمازگزاران فلسطینی با گاز فلفل و باتوم، ده‌ها فلسطینی زخمی شدند.

صهیونیست‌ها به بهانه حمایت از 850 شهرک‌نشین افراطی از جمله اوری آریل، وزیر کشاورزی این رژیم که وارد مسجد شده بود فلسطینی‌ها را از مسجد بیرون کرده و درب‌های مسجد را به روی آنان بستند.

این سربازان حتی به نگهبانان مسجد نیز حمله کرده و با کفش وارد مسجد شده و عمدا برخی از قرآن‌ها را به زمین انداخته و در ورودی مسجد اغتشاش ایجاد کردند.

فلسطین اقدام جهانی برای نجات قدس را خواستار شد

وزارت خارجه فلسطین ضمن محکومیت این اقدام رژیم صهیونیستی در هشدار نسبت به عادی شدن اقدامات این رژیم در راستای یهودی‌سازی بیت‌المقدس از کشورهای عربی و اسلامی جهان خواست فورا برای نجات بیت‌المقدس و مقدسات اسلامی و مسیحی آن وارد عمل شوند.

شیخ محمد حسین، مفتی شهر بیت‌المقدس که در مسجد حضور داشت، خواستار محاکمه جهانی اشغالگران برای حمله به نمازگزاران و هتک حرمت مسجد شد و گفت: ادامه اهانت به مقدمات فلسطینیان از جمله مسجد الاقصی منطقه را به بمبی ساعتی بدل می‌کند که هر لحظه انفجار آن نزدیک‌تر می‌شود.

وی در ادامه نسبت به آغاز جنگ مذهبی قریب‌الوقوع هشدار داد.

محکومیت گسترده حملات صهیونیست‌ها به مسجد الاقصی

در همین راستا، سازمان اسلامی آموزشی، علمی و فرهنگی (آیسسکو) در بیانیه‌ای ضمن محکومیت یورش نظامیان صهیونیستی مسجد الاقصی و نمازگزاران و کادر نگهبانی مسجد، این اقدام تروریستی خواند و اعلام کرد: هتک حرمت عبادتگاهی که متعلق به بیش از یک میلیارد و نیم مسلمان جهان است، نقض آشکار قوانین بین‌المللی است.

این سازمان در ادامه از کشورهای عضو و جامعه جهانی خواست اقدامی برای توقف این سیاست‌های نژادپرستانه رژیم صهیونیستی در حق فلسطینیان انجام دهند.

گفتنی است، اشغالگران صبح امروز(دوشنبه)، از ورود مردان کمتر از 50 سال به مسجد برای برگزاری نماز صبح ممانعت کردند.

در همین راستا اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی نیز به شدت این اقدام نظامیان صهیونیستی و شهرک‌نشین‌ها را محکوم کردند.

محمد صبیح، معاون دبیرکل اتحادیه عربی نیز تاکید کرد: این‌گونه اقدامات و یورش به مسجد الاقصی تنها مختص یهودیان افراطی نیست بلکه نقشه و برنامه‌ریزی دولت تل‌آویو و مسوولان مربوطه در این دولت است.

دولت اردن نیز این اقدام رژیم صهیونیستی را «تحریک‌آمیز» توصیف و به شدت آن را محکوم کرد.

محمد المومنی، وزیر اطلاع‌رسانی و سخنگوی دولت اردن نیز در این باره گفت: یورش روز یکشنبه صدها شهرک‌نشین به همراه وزیر کشاورزی اسرائیل و هتک حرمت مسجد الاقصی و حمله به نگهبانان و نمازگزاران فلسطینی توسط اشغالگران، نقض آشکار قداست مسجد و هتک حرمت آن و توهین به احساسات مذهبی اعراب و مسلمانان است و این اقدام می‌تواند در آینده منجر به افزایش دشمنی‌ها شود.

وزارت امور خارجه مراکش نیز در بیانیه‌ای ضمن محکومیت شدید افزایش اقدامات خطرآفرین و غیرقابل پذیرش در هتک حرمت مسجد الاقصی، توسط گروه‌های یهودی تندرو توقف کلیه اقدامات افراطی را که با هدف ایجاد فضای جدید علیه فلسطینیان انجام می‌شود، خواستار شد.

در بیانیه وزارت خارجه مراکش آمده است، مراکش که محمد ششم، پادشاه آن سیاست کمیته حمایت از قدس را برعهده دارد، با نگرانی و دل‌مشغولی بسیاری، یورش به مسجد الاقصی توسط یهودیان تندرو را که با حمایت نیروهای نظامی اسرائیل انجام شد، دنبال کرد.

وزارت خارجه بحرین نیز در بیانیه‌ای این اقدام را محکوم کرد. در این بیانیه اقدامات وحشیانه صهیونیست‌ها علیه فلسطین تجاوز و آزار شدید مسلمانان محکوم و نقض آشکار قوانین بین‌المللی و تمامی اصول ادیان آسمانی و مذاهب مختلف محسوب شده است.

در این بیانیه ضمن اشاره به لزوم حمایت و حفظ مقدسات مذهبی ادیان مختلف، مجددا بر موضعگیری بحرین در حمایت از مساله فلسطین و حق مردم این کشور در تشکیل دولت مستقل فلسطین با پایتختی قدس شرقی و نیز عقب‌نشینی کامل رژیم صهیونیستی از اراضی اشغالی سال 1967 تاکید شده است.

انتهای پیام

کد N900992