بروجردی در گفت‌وگو با ایسنا:

استفاده از ادبیات تهدیدآمیز علیه ایران به نفع آمریکا نیست

آمريكا,كنگره,کنگره,برجام

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با محکوم کردن اظهارات تهدید آمیز جان کری علیه ایران گفت که به نفع آمریکا نیست از ادبیات تهدید آمیز علیه جمهوری اسلامی استفاده کند.

علاء الدین بروجردی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با اشاره به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آمریکا در کنگره گفت: از آن جا که اکثریت کنگره آمریکا در اختیار حزب رقیب دولت اوباما یعنی جمهوری خواهان است، رجزخوانی‌ها وزیر امور خارجه آمریکا توجیهی برای اقدامات صورت گرفته توسط این کشور در توافق با ایران است‌؛ حال اینکه واقعیت این است که جمهوری اسلامی در این مصاف که بیش از 10 سال طول کشیده، توانسته آمریکا را که دشمن اصلی ایران است‌، به همراه دیگر کشورهای دارای توانمندی‌های هسته‌ای پای میز مذاکره بکشاند.

وی افزود: آنها به واقعیت جمهوری اسلامی در عرصه هسته‌ای به عنوان توانمندی غیرقابل از بین بردن، صحه گذاشته‌اند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد:جان کری در کنگره این جمله را به صراحت گفت که آنها با کشوری دارای 19 هزار دستگاه سانتریفیوژ و توانمندی بالا مواجه شده‌اند که توانسته به این دانش تسلط پیدا کند پس راه دیگری جز توافق ندارند.

بروجردی تاکید کرد: براین اساس فکر می‌کنم تهدیدهای مطرح شده برای خوشایند صهیونیست‌ها و یا لابی صهیونیستی در کنگره آمریکا عنوان می‌شود، رجزخوانی‌های دور از واقعیت صحنه که همگی نشان دهنده این واقعیت است که آمریکا همچنان در شرایطی قرار دارد که از این زبان غیرقابل قبول و محدود استفاده می‌کند.

بروجردی تاکید کرد: ما در عرصه هسته‌ای به این موفقیت دست یافته‌ایم که آنها بر توانمندی جمهوری اسلامی صحه بگذارند، توانمندی که پیش از آن برایش شش قطعنامه صادر کرده و ایران را مکلف کرده بودند که از غنی‌سازی دست بردارند، اما همین کشورها امروز پذیرفتند که ایران، غنی‌سازی را به عنوان دانش بومی در اختیار داشته باشد‌. بر این اساس است که می‌توان گفت مجموعه‌ی تلاش‌های سه وزیر خارجه‌، انرژی و خزانه‌داری آمریکا در کنگره برای توجیه اقداماتشان در ارتباط با ایران بود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه گفت: آنچه به عنوان گزینه تهدیدآمیز توسط آمریکایی‌ها تکرار می‌شود‌، امروز در جامعه ایران به سخره گرفته می‌شود؛ چون آمریکایی‌ها به خوبی می‌دانند در منطقه حساس خلیج فارس نباید با آتش بازی کنند. امروز جمهوری اسلامی به لحاظ نظامی در شرایطی قرار دارد که قطعا به نفع آمریکا نیست وارد این عرصه شود و یا حتی از ادبیات تهدید‌آمیز علیه جمهوری اسلامی استفاده کند. ما این ادبیات و صحبت‌ها را مردود می‌دانیم و محکوم می‌کنیم؛ بهتر است آمریکا قواعد بازی را که در مذاکره با جمهوری اسلامی مطرح شده رعایت کند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه با بیان اینکه مباحث مطرح شده در کنگره در مورد برجام ناشی از اختلاف نظر جدی در آمریکا است‌، گفت: به نظرم اختلاف نظر جدی بین حاکمیت آمریکا با صهیونیست‌ها‌، میان دو حزب آمریکا و همچنین در کنگره وجود دارد چون آنها سال‌ها از اهرم تهدید و تحریم استفاده کردند و اکنون که بخشی از حاکمیت به این نتیجه رسیده که این اهرم پاسخگو نیست‌ و روز به روز ایران به پیشرفت‌های بیشتری دست پیدا می‌کند‌، می‌خواهند به نوعی مانع شوند.

وی در پایان گفت: تقسیم کاری در این رابطه وجود ندارد. معتقدم اختلافات در آنجا واقعی و جدی است و باید در این عرصه ما به فکر حفظ منافع ملی خود باشیم.

انتهای پیام

کد N900927