فشار بر سیپراس برای توضیح درباره "طرح مخفیانه دراخما"

هرج‌ و مرج و اختلاف نظر در حزب حاکم یونان به جایی رسیده که گزارش‌ها حاکی از آن است برخی از اعضای این دولت چپ‌گرا خواستار خالی کردن ذخایر بانک مرکزی و هم‌چنین هک کردن حساب‌های مالیات دهندگان یونانی شده‌اند تا به این وسیله زمینه بازگشت به پول "دراخما" فراهم شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، مشخص نیست که این طرح‌ها که گفته می‌شود از سوی وزیر انرژی و وزیر دارایی سابق ارائه شده تا چه حد جدی است. گفته می‌شود که برخی در داخل دولت و برخی از وزرا که اوایل ماه اخراج شدند، از این طرح حمایت کرده‌اند. حالا این گزارش‌ها به دست اپوزیسیون یونان رسیده و آنها خواستار توضیح شده‌اند.

الکسیس سیپراس، نخست وزیر چپ‌گرای یونان با بی‌تمایلی پذیرفته است که کشورش در یورو باقی بماند و طی روزهای گذشته گمانه زنی‌های بسیاری درباره گزینه جایگزین شرایط سخت وام دهندگان مطرح شده است.

حدود یک چهارم 149 قانونگذار حزب سیریزا به طرح تصویب تدابیر ریاضتی گسترده در ازای 86 میلیارد یورو وام جدید معترض هستند و سیپراس تلاش می‌کند تا این حزب از هم گسسته را متحد نگه دارد.

پاناگیویتس لافازانیس، وزیر انرژی سابق یونان که شغل خود را به دلیل اعتراض به طرح‌های وام از دست داد، روز یکشنبه گفت که دولت باید در اعتراض به اقدامات بانک مرکزی اروپا، از ذخایر بانک مرکزی یونان استفاده کند.

لافازانیس، رهبر جناح تندروی حزب حاکم سیریزا که خواستار بازگشت یونان به واحد پولی دراخما شده است، گفت که در این صورت اگر یونان مجبور به خروج از یورو شود، پول کافی برای پرداخت حقوق مستمری بگیران و بخش دولتی دارد.

وی افزود: اصلی‌ترین دلیل آن این است که اقتصاد و مردم یونان نجات یابند. طبق قانون اساسی، این وظیفه‌ هر دولتی است.

انتهای پیام

کد N900869