مالکی توقف مداخلات ترکیه در عراق را خواستار شد

عراق

معاون رئیس‌جمهوری عراق از ترکیه خواست تا حملات هوایی خود به مناطق مرزی در اقلیم کردستان را متوقف کرده و به اقداماتش در نقض حاکمیت عراق پایان دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری سومریه‌نیوز، نوری مالکی، معاون رئیس‌جمهور عراق در بیانیه‌ای در واکنش به حملات هوایی ترکیه به پایگاه‌های حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) در شمال عراق گفت: ترکیه باید حملات هوایی به مناطق مرزی در اقلیم کردستان عراق را متوقف کرده و از نقض حاکمیت عراق خودداری کند.

پیش از این نیچروان بارزانی، نخست‌وزیر افلیم کردستان عراق آمادگی این اقلیم را برای برقراری آتش‌بس میان پ.ک.ک و ترکیه اعلام کرده بود.

کاخ سفید نیز از تلاش‌های ترکیه برای مقابله با داعش استقبال و پ.ک.ک را یک سازمان «تروریستی» خواند.

از سوی دیگر، فواد معصوم، رئیس‌جمهور عراق مشارکت ترکیه در جنگ علیه داعش را ستود و گفت: مشارکت ترکیه در جنگ علیه تروریسم می‌تواند باعث کاهش خطر تروریسم در کشورهای منطقه و شکست تروریسم شود.

وی که خود رهبر یکی از سه حزب اصلی کردهای عراق نیز هست طی تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه‌ای خود به اهمیت ادامه روند صلح میان دولت ترکیه و پ.ک.ک اشاره و تاکید کرد: این صلح به نفع تمامی مردم ترکیه است و تصمیم آنکارا برای تحقق روند صلح در سال 2013 یک تصمیمی "شجاعانه" بود و ادامه این روند بهترین راه برای رسیدن به نتایج مثبت است.

اردوغان نیز تاکید کرد: ترکیه دوست عراق است و همواره در جنگ علیه تروریسم از عراق حمایت به عمل آورده است. ما آماده همکاری در جنگ علیه تروریست‌ها هستیم.

انتهای پیام

کد N900855