/نشست حقوقی توافق وین/

پروین: نمی‌توانیم توافق وین را معاهده ندانیم

مذاكرات ايران و گروه 1 5,حقوق

یک حقوقدان با اشاره به شرایط معاهدات بین‌المللی و ضرورت تطبیق توافق وین با این شرایط گفت: هرچند دیدگاه‌های حقوقی در این‌باره متفاوت است ولی واقعیت این است که نمی‌توانیم آنچه اتفاق افتاده را معاهده ندانیم زیرا هم برای ما و هم برای طرف مقابل الزام ایجاد شده است.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خیرالله پروین در نشست حقوقی، فنی و اقتصادی توافق وین که از سوی سازمان بسیج حقوقدانان برگزار شد، اظهار کرد: برجام یا برنامه جامع اقدام مشترک بحث بسیار گسترده و وسیعی است که جنبه‌های مختلفی دارد. در رابطه با معاهده بودن یا نبودن آن بحث‌هایی وجود دارد، ولی واقعیت امر این است که وضعیتی که اتفاق افتاده خیلی نادر است یا این‌که اساساً چنین وضعیتی وجود نداشته است. ضمن این‌که توافق انجام شده در شورای امنیت طی یک قطعنامه مورد تأکید قرار گرفته است که این هم جای بحث خود را دارد.

این استاد حقوق عمومی با بیان این‌که در حقوق بین‌الملل یک وضعیت برابر وجود دارد ولی در عمل چنین نیست، گفت: طرف ما کشورهایی هستند که در وضعیتی نابرابر مقابل ما قرار گرفته‌اند. چنانکه 5 عضو از آنها دارای حق وتو هستند.

وی با اشاره به ابعاد گسترده قابل بحث پیرامون برجام، گفت: در این زمینه باید از نظارت حقوقدانان، سیاسیون و کسانی که نگاه امنیتی دارند استفاده شود؛ چرا که همه چیز را همگان دانند.

پروین در رابطه با ماهیت حقوقی برجام یا برنامه جامع اقدام مشترک در نظام جمهوری اسلامی ایران، گفت: مطمئناً همه دولت‌ها رویکردهای مختلفی نسبت به وضعیت بین‌المللی دارند. برخی کشورها ممکن است هیچ نیازی به طی تشریفات معاهده نداشته باشند بلکه صرفاً با امضای مقامات مسئول آن معاهده لازم‌الاجرا شود. اما ممکن است در نظام حقوقی دیگر لازم‌الاجرا شدن نیاز به طی تشریفات داشته باشد.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: اصول 77 و 125 قانون اساسی وضعیت را درباره نقش مجلس نسبت به موضوع برجام مشخص کرده اما این همه ماجرا نیست. بلکه باید پرسید با توجه به قطعنامه شورای امنیت، آیا این معاهده - اگر بگوییم برجام یک معاهده است - نیازمند تصویب در داخل کشور است یا خیر؟ از طرف دیگر اگر مجلس آن را تصویب نکند راهکارهای دیگری داریم و این وضعیت را نیز قانون اساسی در قالب بحث شورای عالی امنیت ملی پیش‌بینی کرده است.

پروین درباره شرایط معاهدات بین‌المللی، گفت: یک معاهده چند شرط دارد. از جمله این‌که توافق میان تابعان حقوق بین‌الملل باشد و اشخاص حقیقی و حقوقی هم تابع این وضعیت نیستند. همچنین معاهده دارای الزام حقوقی باید باشد و تابع حقوق داخلی کشورها نیست.

وی با بیان این‌که ما باید توافق وین را با توجه به این شرایط بررسی کنیم، گفت: هرچند دیدگاه‌های حقوقی در این‌باره متفاوت است ولی واقعیت این است که نمی‌توانیم آنچه اتفاق افتاده را معاهده ندانیم زیرا هم برای ما و هم برای طرف مقابل الزام ایجاد شده است.

انتهای پیام

کد N900826