در جلسه توسعه و سرمایه‌گذاری استان کردستان

نهاوندیان: دولت برای تقویت تشکل‌های اقتصادی عزم جدی دارد

سفر استاني,رييس دفتر رييس‌جمهور,محمد نهاونديان,سفر روحاني,اقتصاد مقاومتی

رییس دفتر رییس‌جمهور گفت: اقتصاد ایران در دوران پس از تحریم، اقتصاد رقابتی است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، محمد نهاوندیان در جلسه توسعه و سرمایه‌گذاری استان کردستان اظهار کرد: همان تعاملی که ما را در مذاکرات هسته‌ای به پیروزی رساند باید در عرصه اقتصاد نیز به کار گرفته شود و لازمه شکوفایی اقتصاد پرهیز از انحصار و تنگ‌نظری است.

وی با بیان این‌که «یکی از تصمیمات موثر دولت تدبیر و امید از آغاز کار، تقویت صندوق شکوفایی و نوآوری بوده است»، گفت: استان کردستان از جمله استان‌هایی است که نیروی انسانی متخصص جزو مزیت‌های رقابتی اقتصاد آن است؛ لذا می‌تواند در حوزه اقتصاد دانش بنیان پذیرای سرمایه گذاران باشد چنانکه در عرصه گردشگری نیز پتانسیل های بالایی دارد.

وی حضور در اقتصاد جهانی را از دیگر الزامات شکوفایی اقتصادی کشور ذکر و اظهار کرد: استان‌های مرزی در استفاده از ظرفیت‌های خود برای تعامل با بازار جهانی موقعیت بهتری دارند؛ چراکه امروز جز با نگاه مشارکتی سهیم شدن در توسعه یکدیگر نمی‌توان به پیش رفت؛ لذا ایران و عراق به عنوان دو همسایه باید به صورت اقتصادهای مکمل و همراه گام بردارند که این فرصت مناسبی پیش روی اقتصاد کردستان می‌باشد.

رییس دفتر رییس‌جمهور تقویت تشکل‌های اقتصادی علاوه بر بنگاه های اقتصادی را از لوازم ضروری موفقیت تعامل اقتصادی بین ایران و سایر کشورها برشمرد و تصریح کرد: دولت برای تقویت تشکل‌های اقتصادی عزم جدی دارد و خود تشکل های اقتصادی نیز باید در این زمینه تلاش بیشتری داشته باشند.

وی گفت: برگزاری منظم جلسات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی به عنوان یک تدبیر و ابتکار قانونی ابزار مناسبی برای انتقال نظرات بخش خصوصی به دولت و فائق آمدن بنگاه‌ها و تشکل‌های اقتصادی بر پیچیدگی‌های بوروکراتیک در نتیجه تقویت تشکل های اقتصادی می‌باشد.

وی در ابتدای این نشست نیز با ابراز خرسندی از این‌که اولین سفر پس از لغو قطعنامه‌های تحریمی به کردستان انجام می‌شود، گفت: در نوزده همایش گذشته که با موضوع توسعه و سرمایه‌گذاری استان ها انجام شده است، همواره با سرمایه امید سخن گفته و کار را دنبال می کردیم؛ همواره از ضرورت دفع و رفع تحریم و لزوم داشتن برنامه و آمادگی برای دوران پس از تحریم سخن گفتیم.

نهاوندیان با ابراز خوشحالی از این‌که امروز در حالی در بیستمین همایش توسعه و سرمایه‌گذاری استان‌ها سخن می‌گوییم که به لطف خدا و با دعا و مقاومت مردم مصمم و امیدوار ایران، تحریم‌ها درهم شکسته است، اظهار کرد: امروز باید برای جهش پس از تحریم و آفریدن دوره شکوفایی تلاش کنیم و شکر این نعمت خدا که ملت ایران توانست با عزتمندی و حفظ حق پیشرفت خود در همه زمینه‌ها از جمله در عرصه هسته‌ای زنجیرهای تحریم‌های ظالمانه را از دست و پای خودش باز کند این است که در مسیر رشد شتابان و توسعه همه جانبه گام برداریم.

وی با اشاره به این‌که «پس از این، کار مهم و اصلی برعهده فعالان اقتصادی است»، تصریح کرد: اگر تاکنون در میدان دیپلماسی مردان دانشمند و کاربلد این ملت در حال تلاش بودند امروز نوبت اهالی و فعالان اقتصادی است که استعدادهای فراوان این سرزمین را شکوفا کنند.

وی با بیان این‌که «در همه ایران ازجمله کردستان استعداد و ظرفیت های چشمگیری برای پیشرفت در اختیار داریم و وضع فعلی از جمله در کردستان که یکی از بالاترین آمار بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی را دارد به هیچ وجه شایسته ما نیست»، خاطرنشان کرد: همه لوازم پیشرفت را در اختیار داریم اما تجمیع این عوامل به یک مدیریت مبتکر و سرمایه‌گذاری‌های خلاقانه نیاز دارد و باید توجه داشت که در این مسیر رفع تحریم ها،رفع موانع است نه جایگزین تدبیر و تلاش ما.

انتهای پیام

کد N900463