دواتگری در جمع خبرنگاران:

کمیسیون بررسی توافق هسته‌ای در اختیار یک فراکسیون خاص نباشد

مذاكرات ايران و گروه 1 5

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با انتقاد از مصوبه مجلس برای تشکیل کمیسیون ویژه بررسی توافق هسته‌ای در عین حال گفت که نباید این کمیسیون در اختیار یک فراکسیون خاص قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مهدی دواتگری در حاشیه جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: مجلس یک ماه پیش قانون التزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای را تصویب کرد که البته مصوبه کمیسیون در صحن جابجا شده بود که نهایتاً این قانون تصویب شد. در آن مصوبه مجلس خود را در توافق هسته‌ای مسلوب‌الاختیار کرد و تنها به بررسی توافق از سوی مجلس رأی داد. در حالی که معاهدات بین‌المللی باید به تصویب مجلس برسند اما این مصوبه نقض آشکار اصول 77 و 125 قانون اساسی بود که عملاً اختیار ورود مجلس به پرونده هسته‌ای را سلب کرد.

وی افزود: در همان مصوبه پیش‌بینی شده بود کمیسیون امنیت روند اجرای توافق را بررسی کند و هر 6 ماه یکبار به مجلس گزارش دهد. هفته پیش بعد از ارائه گزارش آقایان ظریف و صالحی در مجلس درخواست تشکیل کمیسیون ویژه بررسی توافق مطرح و تصویب شد. بدون توجه به این‌که کمتر از یک ماه پیش مصوب شده بود کمیسیون امنیت بررسی روند اجرای توافق را انجام دهد.

دواتگری با بیان این‌که به موجب آیین‌نامه داخلی مجلس هر کدام از نمایندگان می‌توانند کاندیدای عضویت در این کمیسیون ویژه شوند، ادامه داد: بر این اساس هر کسی رأی لازم را بیاورد عضو کمیسیون می‌شود. لذا عملاً این کمیسیون از تخصصی بودن خارج می‌شود. ضمن این‌که این کمیسیون هنوز شکل نگرفته و اختلافاتی بین فراکسیون‌ها راجع به ترکیب آن وجود دارد. مثلاً پایداری‌ها علاقه‌مند بودند ترکیب را در اختیار بگیرند اما نباید این کمیسیون در اختیار یک فراکسیون خاص باشد و یا با سلیقه سیاسی اداره شود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان اظهار کرد: من هشدار می‌دهم که شکل‌گیری این کمیسیون ویژه نه تنها کمکی به روند اجرای توافق نمی‌کند بلکه اختلافات را در خصوص اجرای توافق تشدید می‌کند. امیدواریم مجلس با دقت و حساسیت در این باره عمل کند تا تبعات سوء آن متوجه جامعه و فضای سیاسی کشور نشود.

انتهای پیام

کد N900137