در دیدار وزیر خارجه ترکمنستان

ظریف: داعش یک تهدید جدی برای کشورهای منطقه است

سیاسی

رشید مردوف، وزیر امور خارجه ترکمنستان که صبح یک‌شنبه، برای یک دیدار رسمی وارد کشورمان شده است با دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وزیر امورخارجه کشورمان در این دیدار ضمن تاکید بر ارتقای مناسبات بین جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان خاطرنشان کرد: روابط دو جانبه جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان در سطح بسیار خوبی قرار دارد و پیرو دیدار قبلی رییسان‌جمهور دو کشور تصمیمات خوبی برای توسعه مناسبات دو کشور اتخاذ شده است.

در ادامه ظریف بر همکاری دو کشور در زمینه مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی در منطقه تاکید و گفت: داعش یک تهدید جدی برای کشورهای منطقه بوده و لازم است همکاری بیش‌تری در مبارزه با این گروه بین کشورهای منطقه صورت گیرد.

همکاری درباره روش‌های انتقال آب به ایران و ترکمنستان و هم‌چنین تبادل مجرمان و محکومان بین دو کشور به عنوان یک موضوع انسان‌دوستانه از دیگر موضوعات مطرح شده از سوی ظریف در دیدار با وزیر خارجه ترکمنستان بود.

رشید مردوف، وزیر امور خارجه ترکمنستان نیز با تبریک به مناسبت توافق هسته‌ای گفت: ایران و ترکمنستان دو کشور دوست و برادر هستند و زمینه برای افزایش همکاری‌ها در حوزه‌های مختلف وجود دارد و با بر طرف شدن تحریم‌ها، همکاری‌ها در ابعاد مختلف بیش از پیش افزایش می‌یابد.

وزیر امورخارجه ترکمنستان توافق هسته‌ای را یک پیروزی بزرگ دیپلماتیک برای جمهوری اسلامی ایران نامید و گفت: هر وقت مقامات کشورهای غربی در خصوص موضوع هسته‌ای ایران با ما گفت‌وگو می‌کردند بر این نکته تاکید داشتیم که سیاست منع اشاعه باید به نحوی اجرا شود که جمهوری اسلامی ایران نیز به مانند بسیاری دیگر از کشورها بتواند از مزایای انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای بهره‌مند شود. ایران یک کشور بزرگ و قدرتمند است و لازم است موضوعات مربوط به این کشور از طریق سیاسی و دیپلماتیک حل و فصل شود.

او با اشاره به کمبود آب در کشورهای ایران و ترکمنستان بر ضرورت دستیابی به راهکارهای چند جانبه با دیگر کشورهای ذی‌مدخل تاکید کرد.

وزیر امور خارجه ترکمنستان درباره استراداد مجرمان و محکومان افزود: رییس جمهوری ترکمنستان هر ساله تعداد زیادی از محکومان خارجی را عفو می‌کند و امسال نیز به مناسبت عید فطر تعدادی را عفو کرد که سه ایرانی در میان آنان بود. در صورتی که پروتکل همکاری بین دو کشور به تصویب مجالس برسد می‌توان همکاری گسترده‌تری در زمینه انتقال محکومان و مجرمان داشت.

مجلس ترکمنستان این پروتکل را تصویب کرده و منتظر تصویب آن توسط مجلس شورای اسلامی است.

انتهای پیام

کد N900091