همکاری چین و آرژانتین در ساخت دو راکتور آب سنگین

شرکت هسته‌ای دولت آرژانتین با اعلام این که همکاری در زمینه انرژی هسته‌ای با چین؛ تضمین کننده امنیت و استقلال آرژانتین در زمینه‌ی تولید انرژی است گفت:‌ به‌زودی این شرکت در همکاری با چین دو راکتور هسته‌ای آب سنگین را در آرژانتین می‌سازد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یک سخنگوی شرکت هسته‌ای نوکلئوالکتریکا آرژانتین (NA-SA) در گفت‌وگو با خبرگزاری شینهوا چین در این باره گفت: کریستینا فرناندز کرچنر، رییس‌جمهور آرژانتین در جریان سفر خود به چین و دیدار با همتای چینی خود در فوریه 2015؛ قرارداد همکاری هسته‌ای مبنی بر ساخت دو راکتور هسته‌ای در آرژانتین به امضاء رساند.

بنابراین قرارداد شرکت هسته‌ای ملی چین (CNNC) و نیز شرکت هسته‌ای (NA-SA) آرژانتین برای ساخت دو راکتور هسته‌ای در آرژانتین با یکدیگر همکاری می‌کنند که در این صورت تعداد راکتورهای هسته‌ای آرژانتین به 5 می‌رسد.

به گفته‌ی سخنگوی شرکت هسته‌ای دولتی آرژانتین، شرکت هسته‌ای ملی چین فن‌آوری، تجهیز و ارائه خدمات لازم و نیز 70 درصد از بودجه‌ی لازم برای ساخت این راکتورها را تامین خواهد کرد.

به گفته‌ی سخنگوی این شرکت سوخت هسته‌ای لازم برای این راکتور و نیز آب سنگین مورد استفاده در این راکتورها به صورت کامل در آرژانتین تولید خواهد شد.

هم‌چنین حدود 70 درصد از مواد و تجهیزات لازم برای ساخت این راکتورها در آرژانتین ساخته خواهد شد و 30 درصد دیگر نیز از طریق واردات تامین می‌شود.

اگر چه چین حدود 70 درصد از بودجه و اعتبار لازم را برای این پروژه فراهم می‌کند، اما قرارداد مالی این پروژه تا پایان سال 2015 نهایی خواهد شد.

سخنگوی شرکت هسته‌ای NA-SA آرژانتین هم‌چنین در مورد زمان آغاز ساخت پروژه گفت:‌ ساخت برخی از بخش‌های این راکتورها به محض آن که اعتبارات لازم تامین شود، آغاز خواهد شد.

سایت هسته‌ای جدید که دارای دو راکتور هسته‌ای با کل ظرفیت 800 مگاوات تولید انرژی است، در مجموعه‌ی هسته‌ای آتوچا در شهر لیما و در فاصله ی 110 کیلومتری از بوینس آیرس، پایتخت آرژانیتن ساخته خواهد شد.

بنابر ارزیابی‌های مقدماتی، هزینه کل ساخت و اتمام این دو راکتور هسته‌ای حدود 5.46 میلیارد دلار خواهد بود.

انتهای پیام

کد N899970