کلمبیا بمباران مواضع فارک را به حالت تعلیق درآورد

رئیس‌جمهوری کلمبیا دستور داد تا بمباران مواضع شورشیان فارک به حالت تعلیق درآید که این خود اقدامی شگرف برای از سرگیری مذاکرات صلح محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این فرمان از جانب خوآن مانوئل سانتوس، رئیس‌جمهوری کلمبیا دو روز پس از از سرگیری مذاکرات صلح میان دولت بوگوتا و چریک‌های مسلح انقلابی کلمبیا موسوم به فارک صورت گرفت. این مذاکرات با هدف پایان بخشیدن به 50 سال درگیری مسلحانه از نوامبر 2012 آغاز شده است.

سانتوس در شهر کارتاگنا در شمال کلمبیا گفت: من دستور توقف بمباران مواضع فارک را داده‌ام. ما توافق کردیم تا به کاهش درگیری‌ها بپردازیم و این بدان معناست که قربانیان و درگیری‌های کمتری خواهیم داشت.

رئیس‌جمهوری کلمبیا در مارس 2015 بمباران مواضع فارک را به حالت تعلیق درآورده بود اما یک ماه بعد دستور از سرگیری آن را داد. چون چریک‌های مسلح انقلابی کلمبیا 11 سرباز را کشتند. چریک‌های فارک از دوشنبه آتش‌بس یک‌جانبه‌ای اعلام کرده‌اند اما رئیس‌جمهوری کلمبیا آن را رد کرده بود.

در 12 ژوئیه 2015، دو طرف به توافقی برای کاهش تنش‌ها دست یافته و موافقت کردند تا پای میز مذاکره بازگردند. دولت بوگوتا برای نخستین بار موافقت کرد تا عملیات خود علیه این چریک‌ها را کم کند که خود گامی شگرف برای مذاکرات صلح محسوب می‌شود. البته حملات گاه و بیگاه در این بین همچنان ادامه یافته است.

مدیر مرکز منابع تحلیل درگیری‌ها گفت: دستور توقف بمباران فارک از جانب سانتوس یک گام شگرف است و به نظر یک نقطه عطف در روند صلح محسوب می‌شود.

در جریان جنگ داخلی کلمبیا تاکنون 220 هزار تن کشته و بیش از شش میلیون تن هم بی‌خانمان و آواره شده‌اند. تاکنون دو طرف یک دستور کار شش بخشی را به اتمام رسانده و توافق کرده‌اند تا برنامه‌ای را برای پاکسازی زمین‌های مین‌گذاری شده انجام دهند.

انتهای پیام

کد N899902