تاکید مجدد حماس بر آمادگی برای تشکیل دولت وحدت ملی

سیاسی

دفتر سیاسی جنبش حماس با هشدار نسبت به پیامدهای شکست داخلی بر وضعیت سیاسی فلسطین در سطح بین المللی و مقابله با دشمن صهیونیستی، بار دیگر بر آمادگی حماس برای تشکیل دولت وحدت ملی با مشارکت تمامی گروه‌های فلسطینی تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، موسی ابومرزوق، معاون رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی (حماس) در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد: با شکست دولت وفاق ملی فلسطین در انجام مسوولیت و نقش خود به ویژه در غزه، حماس همواره به دنبال تشکیل دولت جدیدی بوده است.

ابومرزوق ادامه داد: حماس با تشکیل دولت وحدت ملی مخالف نیست اما می‌خواهد براساس توافقنامه سال 2011 قاهره، همه گروه‌های فلسطینی در دولت وحدت ملی مشارکت داشته باشند.

معاون رئیس دفتر سیاسی حماس اظهار داشت: حماس تشکیل دولت وحدت ملی را به اجرای توافق ملی، توافقنامه‌های سازش، آغاز نشست‌های شورای قانون‌گذاری فلسطین و نشست کادر موقت رهبری مربوط می‌داند.

وی در ادامه تاکید کرد: شکست فلسطینیان در تشکیل دولت وفاق ملی به طور مستقیم بر وضعیت سیاسی و توان فلسطین برای مقابله با دشمن تاثیر گذاشته و می‌گذارد.

این اظهارات ابومرزوق در چهارچوب موضع‌گیری‌های متقابل اخیر میان فتح و حماس بود.

محمد آشتیه، یکی از رهبران جنبش آزادی‌بخش فلسطین (فتح) نیز در پیامی خطاب به رهبران حماس گفت: باید وحدت ملی نقش نهادهای داخلی و مساله فلسطین را در جهان به شکلی خوب جلوه دهیم. بیایید سخنان خودمان را یکی کنیم. نه نگویید و برای عدم پایبندی، شروط تعیین نکنید.

دو جنبش فتح و حماس در 23 آوریل 2014 به توافقی برای پایان تقسیم فلسطین و تشکیل دولت وحدت ملی دست یافتند و دولت توافقی نیز در دوم ژوئن 2014 تشکیل شد اما به دلیل ادامه اختلافات سیاسی میان طرفین نتوانست در غزه موفق باشد.

انتهای پیام

کد N899801