کردها حزب حاکم ترکیه را به جنگ‌افروزی سیاسی متهم کردند

حزب دموکراتیک مردم ترکیه با انتقاد از عملیات‌های اخیر علیه پ.ک.ک و شاخه‌های آن، حزب عدالت و توسعه را به برنامه‌ریزی برای درگیر کردن کشور در یک جنگ برای تضمین پیروزی در یک انتخابات احتمالی زودهنگام متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، حزب دموکراتیک مردم (خلق) ترکیه در بیانیه‌ای آورده است: این برنامه حزب عدالت و توسعه است تا برای تضمین یک دولت تک‌حزبی در انتخاباتی زودهنگام کشور را به ورطه جنگ بیندازد و جوی نظامی ایجاد کند.

در ادامه این بیانیه همچنین آمده است: تهاجمات نظامی و بمباران هوایی، عملیات سیاسی و فشارها باید سریعاً متوقف شود. ما باید از طریق مذاکرات این مشکل را حل و فصل کنیم.

جنگنده‌های ترکیه اردوگاه‌های متعلق به حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) را در شمال عراق و برای نخستین بار از اعلام توافق آتش‌بس در 2013 بمباران کردند و مواضع داعش در عراق و سوریه را نیز مورد تهاجم و حملات هوایی قرار دادند. پلیس ترکیه در همین حال، عملیات گسترده‌ای را علیه داعش و پ.ک.ک انجام داده و حدود 600 تن را در حملاتی در 22 استان بازداشت کرد.

حزب عدالت و توسعه به رهبری احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه با صدور حکم حملات هوایی علیه‌ مواضع پ.ک.ک موجب شد تا این حزب ممنوعه روز شنبه با صدور بیانیه‌ای به صورت یک‌جانبه از آتش‌بس با نیروهای ترکیه خارج شود. حزب ممنوعه پ.ک.ک با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، پس از حمله شبانه هواپیماهای ترکیه به کمپ‌های آنها در شمال عراق آتش‌بش با آنکارا دیگر معنایی ندارد. در متن این بیانیه آمده است: «به دنبال تشدید حملات هوایی از سوی ارتش اشغالگر ترکیه، آتش‌بس دیگر بی‌معناست.»

انتهای پیام

کد N899713