گفت‌وگوی تلفنی داووداوغلو و کامرون درباره حملات اخیر در ترکیه

نخست وزیر ترکیه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای انگلیسی‌اش درباره حملات اخیر تروریستی در ترکیه تبادل نظر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از منابع دفتر نخست وزیری ترکیه، احمد داوود اوغلو، دیوید کامرون را در جریان اطلاعات مربوط به استراتژی چند جانبه ترکیه علیه گروه‌های تروریستی وابسته به داعش، پ.ک.ک (حزب کارگر کردستان) و جبهه حزب لیبرال خلق انقلابی چپ‌ افراطی قرار داد.

هم‌چنین وی بر اهمیت حمایت‌های لازم از ترکیه برای مقابله با تهدیدهای نشات گرفته از سوریه تاکید کرد.

نخست وزیر ترکیه اضافه کرد که ترکیه به همکاری خود با متحدانش برای برقراری ثبات و امنیت در منطقه ادامه خواهد داد.

هم‌چنین هر دو طرف در این گفت‌وگوی تلفنی خشنودی خود را از حضور انگلیس در آموزش و تجهیز نیروهای مخالف دولت سوریه اعلام کردند.

کامرون حمایت انگلیس از ترکیه را در مبارزه با "تروریسم" اعلام کرده و درباره حملات خونین و مرگبار روز دوشنبه در ترکیه ابراز همدردی کرد.

ترکیه عملیات خود را علیه نیروهای داعش افزایش داده است به خصوص پس از اینکه گروهی با حملاتی باعث کشته شدن 32 نفر در جنوب استان شانلی اورفا در یکی از شهرهای مرزی ترکیه شدند.

همچنین دو نیروی پلیس در حملاتی تلافی جویانه روز چهارشنبه کشته شدند که مسئولیت این حملات را "پ.ک.ک" حزب کارگر کردستان برعهده گرفت.

روز پنجشنبه نیز با تیراندازی از خاک سوریه، یک نظامی ترکیه کشته شد و دو سرباز در جنوب استان کلیس مجروح شدند که ارتش ترکیه نیز بلافاصله با تیراندازی به این حملات پاسخ داد.

همچنین پلیس این کشور 371 نفر را به اتهام داشتن رابطه با گروه‌های تروریستی در 22 استان ترکیه از روز جمعه تا اوایل روز شنبه دستگیر کرده است.

از سوی دیگر، داووداوغلو اعلام کرد که در پی افزایش عملیات پلیس در طول دو روز گذشته از روز جمعه تا صبح شنبه پلیس 590 نفر را تحت نظر قرار گرفته است که در میان آنها دست کم 37 نفر از اتباع خارجی حضور دارند که اتهام این افراد ارتباط با گروه‌های تروریستی علیه ترکیه است.

هنوز آمار رسمی بازداشت شدگان صادر نشده است اما هفت نفر از متهمان این پرونده اواخر روز شنبه آزاد شدند.

وزیر خارجه ترکیه عصر روز جمعه اعلام کرد که ائتلاف بین‌المللی علیه داعش به رهبری آمریکا می‌تواند در پایگاه‌های نظامی داخل ترکیه هواپیماها و پهپادهای خود را مستقر کند و از آنها علیه داعش استفاده کند.

وزارت دفاع در بیانیه‌ای اعلام کرد که همچنین نیروهای هوایی ارتش ترکیه در حملات هوایی این ائتلاف علیه گروه‌های تروریستی شرکت می‌کند.

انتهای پیام

کد N899712