سنایی خبر داد:

حجم مبادلات بازرگانی ایران و روسیه ده درصد رشد داشته است

سیاسی

سفیر ایران در مسکو گفت: حجم مبادلات بازرگانی ایران و روسیه در سال ۲۰۱۴، پنج درصد و در اوایل ۲۰۱۵، ده درصد رشد داشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر،  مهدی سنایی سفیر ایران در مسکو در صفحه اجتماعی خود از میزان دقیق مبادلات تجاری ایران و روسیه خبر داد.

سنایی با بیان اینکه بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی گمرک روسیه حجم مبادلات بازرگانی ایران و روسیه در سال ۲۰۱۴ پنج درصد رشد و در اوایل ۲۰۱۵ ده درصد رشد دیگر را نشان می‌دهد، گفت: به این ترتیب سال ۲۰۱۴ با پنج درصد رشد نسبت به سال گذشته به رقم یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار نزدیک شده است.

سفیر ایران در مسکو با بیان اینکه طبق آمار گمرک روسیه شاخصه‌ها نشان می‌دهد کاهش مبادلات که طی سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ بروز کرد متوقف شده و روند رشد مبادلات آغاز شده، افزود: گمرک روسیه اعلام کرده در سه ماهه اول سال ۲۰۱۵ (سه ماهه پایانی سال ۱۳۹۳ ) آمار مبادلات یک رشد ده درصدی دیگر را نسبت به سه ماهه اول سال ۲۰۱۴ نشان می‌دهد.

وی اظهار داشت: این آمارها احتمالاً کالاهای ایرانی که از طریق کشورهای ثالث مانند ترکیه و جمهوری‌های آسیای مرکزی و قفقاز وارد روسیه می‌شود و برخی اقلام اعلام نشده را در بر نمی‌گیرد، ولی حجم واقعی روابط قاعدتاً مقداری بیشتر از این است.

سنایی خاطرنشان کرد: در کنار تعامل گسترده دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی و همکاری‌های سیاسی و امنیتی مبادلات تجاری دو کشور نیز روند صعودی پیدا کرده است.

سفیر ایران در مسکو یادآور شد: البته ظرفیت مبادلات تجاری بین دو کشور بسیار بیش از این است و همچنانکه اخیراً «میلینیکوف» رئیس شورای تجاری روسیه با ایران اعلام کرد اجرایی شدن توافقات انجام شده طی یکسال گذشته با توجه به رفع تحریم‌های ایران به راحتی می‌تواند رقم مبادلات را طی سال‌های آینده به ده میلیارد دلار افزایش دهد.

وی در پایان گفت: روسای جمهور دو کشور در ملاقات اخیر در شهر اوفا اعتقاد داشتند که با وجود گسترش همه جانبه همکاری‌ها اما مبادلات تجاری دو کشور در حد ظرفیت‌های موجود نیست و بر اجرایی شدن توافقات صورت گرفته تاکید کردند.