اعلام ضوابط شرکت در سی‌وهشتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم

قرآن کريم

ضوابط شرکت در سی‌وهشتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم به همراه آخرین تغییرات اعمال شده در رقابت‌ها از سوی مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه اعلام شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دستورالعمل برگزاری سی‌وهشتمین دوره مسابقات حفظ، قرائت و ترتیل قرآن کریم رده سنی بالای 18 سال توسط مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه اعلام شد.

براساس منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر توجه بیش از پیش به حفظ قرآن کریم و ترویج قرائت همراه با تدبر در آیات قرآن کریم، بخش‌های مختلف مسابقات هم از نظر رشته‌های رقابتی و هم از حیث ضوابط برگزاری، نکات فنی و آیین نامه‌ای مورد بازنگری کلی توسط اساتید و کارشناسان قرار گرفت که در دستورالعمل پیش رو مد نظر قرار دارد.

این دستور‌العمل به شرح زیر است:

الف. زمان‌بندی اجرایی

1- تشکیل ستاد برگزاری مسابقات در اداره کل استان از تاریخ 20 تیرماه 1394 تا پایان مسابقات

2- اطلاع‌رسانی و تبلیغات در سطح استان از تاریخ 22 تیر‌ماه 1394 تا زمان برگزاری

3- ثبت‌نام مسابقات مرحله شهرستانی از 4 تا 24 مرداد‌ماه 1394

4- برگزاری مسابقات مرحله شهرستانی از تاریخ 24 مرداد‌ماه تا 14 شهریور‌ماه 1394

5- برگزاری دوره آموزشی ویژه منتخبان مرحله شهرستانی جهت حضور در مرحله استانی از تاریخ 15 تا 31 شهریور‌ماه 1394

6- برگزاری مسابقات مرحله استانی از 1 مهر‌ماه تا 15 آبان‌ماه 1394

7- برگزاری دوره‌های آموزش ویژه منتخبان مرحله استانی جهت حضور در مرحله کشوری از 15 آبان‌ماه تا 15 آذر‌ماه 1394

8- برگزاری مسابقات کشوری نیمه دوم آذ‌رماه 1394

تبصره: تقویم زمانی برگزاری مسابقات مرحله استانی هر استان توسط مرکز امور قرآنی به استان‌ها اعلام خواهد شد.

ب. جدول رشته‌های مسابقات قرآن کریم

رشته‌ها و توضیحات ذیل آنها در مسابقات سال 94 به شرح جدول ذیل است:

1- حفظ 5 جزء برگزاری مسابقات برادران و خواهران تا مرحله استانی

2- حفظ 10 جزء برگزاری مسابقات برادران و خواهران تا مرحله کشوری

3- حفظ 20 جزء برگزاری مسابقات برادران و خواهران تا مرحله کشوری

4- حفظ کل برگزاری مسابقات برادران تا مرحله بین‌المللی و خواهران تا مرحله کشوری

5- قرائت تحقیق برگزاری رقابت برادران تا مرحله بین‌المللی و خواهران تا مرحله کشوری

6- قرائت تحقیق همراه حفظ 3 جزء برگزاری مسابقات برادران و خواهران فقط در مرحله کشوری

7- قرائت ترتیل برگزاری مسابقات برادران و خواهران تا مرحله کشوری

ب/1. ملاحظات رشته‌های حفظ

شرکت‌کنندگان رشته حفظ 20 جزء که در ادوار قبل، از مرحله استانی به مرحله کشوری راه یافته‌اند یا در مرحله کشوری حایز رتبه شده‌اند، نمی‌توانند در رشته حفظ 10 جزء شرکت کنند.

شرکت‌کنندگان رشته حفظ‌ کل که در ادوار قبل، از مرحله استانی به مرحله کشوری راه یافته‌اند یا در مرحله کشوری حایز رتبه شده‌اند، نمی‌توانند در رشته حفظ 10 و 20 جزء شرکت کنند.

تمام شرکت‌کنندگان راه یافته به مرحله کشوری در رشته‌های حفظ، لازم است در آزمون مفاهیم و معارف جزء 30 قرآن کریم شرکت کنند. که 10% امتیاز این آزمون به مجموع امتیاز راه‌یافتگان به مرحله نهایی این رشته لحاظ می‌شود.

ب/2. ملاحظات رشته‌های قرائت

تمام شرکت‌کنندگان راه‌یافته به مرحله کشوری در رشته قرائت تحقیق، علاوه بر شرکت در همان رشته می‌توانند 3 جزء از کلام الله مجید را به صورت پیوسته حفظ و پس از کسب نصاب لازم در آزمون حفظ، همزمان در رشته ویژه «قرائت تحقیق همراه با حفظ 3 جزء» شرکت کنند.

نفرات برتر رشته قرائت تحقیق همراه با حفظ 3 جزء، علاوه بر تشویق و دریافت جایزه، درصورت دارا بودن سایر شرایط، امکان اعزام به مسابقات بین‌المللی سایر کشورها که شرط حفظ قرآن در رشته قرائت را دارند، پیدا خواهند کرد.

روال ادامه این رشته در سال بعد جهت اطلاع علاقه‌مندان به ترتیب زیر خواهد بود:

قرائت تحقیق همراه با حفظ 5 جزء و قرائت تحقیق همراه با حفظ 10 جزء که امتیازدهی و سایر ویژگی‌های شرکت در این رشته، در آیین‌نامه داوری درج شده است.

تمام شرکت‌کنندگان راه یافته به مرحله کشوری در رشته قرائت تحقیق، لازم است در آزمون کتبی مفاهیم و معارف اجزای 28 تا 30 قرآن کریم شرکت کنند که 10% امتیاز این آزمون به مجموع امتیاز راه‌یافتگان به مرحله نهایی این رشته لحاظ می‌شود.

تمام شرکت‌کنندگان راه یافته به مرحله کشوری در رشته قرائت ترتیل، لازم است در آزمون کتبی حفظ و مفاهیم جزء 30 قرآن کریم شرکت کنند که 10% امتیاز این آزمون به مجموع امتیاز راه‌یافتگان به مرحله نهایی این رشته لحاظ می‌شود.

در مسابقات سال جاری آزمون مفاهیم شرط ورود از تمام مراحل حذف شده است.

ج) شرایط شرکت‌کنندگان در مسابقات

1- سکونت در شهرستان محل برگزاری مسابقه الزامی است و در صورت لزوم، احراز این شرط با رؤیت مدارک سکونت فرد در شهرستان مربوط خواهد بود.

تبصره 1: دانشجویان صرفاً در طول مدت تحصیل و سربازان در طول مدت خدمت نظام وظیفه با ارائه گواهی معتبر می‌توانند در شهرستان محل تحصیل یا خدمت ثبت‌نام کنند.

تبصره 2: شاغلان دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی، با ارائه گواهی و به شرط سکونت در محل خدمت سازمانی خود حق شرکت در مسابقات آن شهر را دارند.

تبصره 3: شرکت‌کنندگان فقط می‌توانند در مسابقات یک شهرستان شرکت کنند و در غیر این صورت، از مسابقات حذف خواهند شد.

2- هر نفر تنها می‌تواند در یکی از رشته‌های حفظ، قرائت یا ترتیل شرکت کند. البته به استثنای شرکت‌کنندگان در رشته قرائت که در مرحله کشوری می‌توانند رشته قرائت تحقیق همراه با حفظ 3 جزء را نیز انتخاب کنند.

3- شرکت‌کنندگان باید متولد 1 فروردین‌ماه 1376 به قبل باشند و حداقل سن شرکت‌کنندگان باید 18 سال تمام باشد.

4- رعایت موازین اسلامی در رفتار و پوشش از سوی شرکت‌کنندگان در مسابقات الزامی است و در صورت احراز عدم رعایت موارد مربوط به بند فوق، کمیته انضباطی می‌تواند از حضور فرد در مسابقات ممانعت به عمل آورد.

5- در صورتی که شخصی به عنوان داور در مرحله شهرستانی یا استانی داوری کند، حق حضور به عنوان شرکت‌کننده در مسابقه را نخواهد داشت.

تذکر: همراه داشتن کارت شناسایی معتبر جهت احراز هویت به هنگام ورود به سالن برگزاری مسابقات الزامی است.

د) جدول معافیت‌های مرحله‌ای ویژه رتبه‌داران خواهر و برادر

1- نفر اول استان در مسابقات سازمان اوقاف و امور خیریه در سال 93 معاف از مرحله شهرستانی

2- نفر اول رشته‌های قرائت و حفظ مسابقات کشوری تمام سازمان‌ها و نهادها در سال جاری معاف از مرحله شهرستانی

3- نفرات دوم تا پنجم مسابقات دور قبل در مقطع کشوری تمام رشته‌ها در مسابقات سازمان اوقاف و امور خیریه در سال 93 معاف از مراحل شهرستانی و استانی

4- نفرات اول رشته‌های قرائت و حفظ کل مسابقات ملی دانشجویان کشور در سال جاری، نفرات اول رشته‌های قرائت و حفظ کل مسابقات نیروهای مسلح کشور در سال جاری، نفرات اول رشته‌های قرائت و حفظ کل مسابقات حوزه‌های علمیه کشور در سال جاری، نفرات اول رشته‌های قرائت و حفظ کل مسابقات مُدهامتان در سال جاری، نفرات اول رشته حفظ کل جامعه‌القرآن الکریم در سال جاری معاف از حضور در مراحل شهرستانی و استانی.

5- نفرات اول تا سوم مسابقات بین‌المللی سایر کشورها در سال جاری معاف از مراحل شهرستانی و استانی.

تذکر 1. استفاده از معافیت‌های مذکور، منوط به عدم بهره‌مندی از این معافیت در ادوار گذشته است.

تذکر 2. نفرات اول مسابقات سراسری و بین‌المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران، حق شرکت در رشته‌ای که در آن حایز رتبه شده‌اند را ندارند.

تذکر 3. داوطلبان مشمول معافیت‌های جدول فوق باید در همان رشته‌ای شرکت کنند که حائز رتبه شده‌اند و درصورت تغییر رشته، معافیت فوق باطل می‌شود.

تذکر 4: داوطلبان مشمول معافیت‌های جدول فوق نباید در مرحله مشمول معافیت شرکت کرده باشند. در غیر این صورت معافیت مذکور باطل است.

تذکر 5: افرادی که در مقطع زیر 18 سال مشمول معافیت شده‌اند، پس از انتقال به مقطع بالای 18 سال امکان استفاده از معافیت مذکور را نخواهند داشت.

ه) روش‌های ثبت‌نام در مسابقات

1- مراجعه به سایت رسمی مسابقات قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران به نشانی www.quraniran.ir

2- مراجعه حضوری به ادارات اوقاف و امور خیریه و ثبت‌نام توسط اداره در سایت. ادارات اوقاف و دفاتر نمایندگی موظفند مقدمات ثبت‌نام برخی شرکت‌کنندگان که دسترسی به اینترنت نداشته و حضوری مراجعه کرده‌اند را فراهم کنند.

3- از طریق سامانه پیامکی

انتهای پیام

کد N899332