تحولات امنیتی عراق؛

افزایش تلفات انفجار در استان صلاح الدین/ پیشروی ارتش در الرمادی

سیاسی

کشته شدن ۱۳ نفر و زخمی شدن دست کم ۵۰ نفر در دو انفجار در شمال استان صلاح الدین و پیشروی نیروهای ارتش از جهات مختلف در شهر الرمادی از جمله تحولات امنیتی عراق به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سومریه نیوز، یک منبع عراقی اعلام کرد انفجارهای انتخاری و انفجار یک دستگاه موتور سیکلت باعث کشته و زخمی شدن ده ها نفر در شهرک «طوزخورماتو» واقع در شمال استان صلاح الدین شد.

از سوی دیگر ارتش عراق از پیشروی در چندین محور در شهر الرمادی مرکز استان الانبار خبر داد و تاکید کرد: نیروهای عراقی در آستانه در دست گرفتن کنترل ساختمان های دولتی شهر هستند و درگیری ها با تروریست های مسلح داعش همچنان ادامه دارد.

فرماندهی عملیات الانبار نیز از محاصره کامل منطقه «البوعیثه» توسط نیروهای امنیتی و خنثی سازی ۳۰ بمب خبر داد. همچنین نیروهای امنیتی توانستند دو نفر از تروریست های داعش را که به دنبال تعرض به گروه های نظامی بودند، به هلاکت رسانده، ۴ مخفیگاه بمب گذاری را منفجر کرده و تروریست های مستقر در آن را به هلاکت برسانند.

منبع امنیتی مذکور تصریح کرد جنگنده های ائتلاف بین المللی ضد داعش به حملات هوایی علیه مواضع داعش در منطقه «السجاریه» ادامه دادند که این حملات منجر به تخریب مخفیگاه سلاح و تجهیرات و کشته شدن عناصر تروریستی داعش شد.

از سوی دیگر «جبار المعموری» از فرماندهان نیروهای مردمی عراق در استان دیالی از کشته شدن مسئولان عنصر انتحاری در ناحیه الصقلاویه در شمال فلوجه که «ابو عماد» نامیده می شد و دارای ملیت عراقی بود، خبر داد. در شرق الرمادی نیز «رائد شاکر جودت» فرمانده پلیس فدرال عراق از کشته شدن ۱۵ نفر از تروریست های داعش از جمله چندین تک تیرانداز در پیشروی نیروهای امنیتی خبر داد.

وی گفت: نیروهای امنیتی در جریان پیشروی خود توانستند ۳۵ خودرو و ۱۳ منزل بمب گذاری شده را خنثی کنند. بر این اساس بزرگترین کارگاه بمب گذاری خودروها در شهر فلوجه با تلاش های دقیق نیروهای اطلاعاتی و با همکاری شهروندان این شهر منهدم شد.