هشدار انگلیس به شهروندانش برای سفر به ایران تقریبا برداشته شد

وزارتخارجه انگلیس هشدار قبلی خود به شهروندانش برای سفر به ایران را تا اندازه زیادی تعدیل کرد.

به گزارش خبرآنلاین در تازه ترین اقدام از سوی وزارت خارجه انگلیس صرفا به شهروندان این کشور هشدار داده شده است که از سفر به مناطق حساس مرزی از جمله مرز ایران وعراق و ایران و پاکستان و ایران و افغانستان پرهیز کنند.

به گزارش بی بی سی فارسی وزارت خارجه بریتانیا توصیه قبلی خود در ارتباط با پرهیز از سفرهای غیرضروری به ایران را تغییر داده است.
در بیانیه وزارت خارجه بریتانیا که امروز، شنبه ۲۵ ژوئیه، منتشر شده آمده است: "توصیه ما درباره پرهیز از سفرهای غیرضروری به ایران همچنان درباره مناطق خاصی به ویژه مرز ایران با عراق، افغانستان و پاکستان برقرار است. اما درباره سفر به سایر مناطق ایران، این توصیه دیگر برقرار نیست."
فیلیپ هموند، وزیر امور خارجه بریتانیا بخشی از دلیل این تغییر را "کاهش خصومت [با بریتانیا] در دولت رئیس جمهور روحانی" عنوان کرده است.
این بیانیه یازده روز بعد از اعلام توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی از جمله بریتانیا صادر شده است.
در پاییز ۱۳۹۰ به دنبال حمله به اماکن دیپلماتیک بریتانیا در تهران، دولت بریتانیا تمام کارکنان سفارت خود را فراخواند و دیپلمات‌های ایرانی را هم از بریتانیا اخراج کرد. در آن زمان روابط دیپلماتیک رسمی دو کشور در پایین‌ترین سطح پیش از قطع کامل قرار گرفت.
در پی کاهش روابط دو کشور، وزارت امور خارجه ایران هم به شهروندان خود توصیه کرد از سفر غیر ضروری به بریتانیا خودداری کنند؛ توصیه‌ای که همچنان باقی است.
معرفی "کاردار غیر مقیم" از سوی دو کشور در پاییز ۱۳۹۲ امیدهایی برای بهبود روابط ایجاد کرد، اما نتوانست باعث بازگشایی سفارت‌خانه‌ها شود.
بعد از اعلام توافق جامع هسته‌ای در ۱۴ ژوئیه امسال (۲۳ تیرماه) مقام‌های هر دوطرف باز هم درباره تسریع روند بازگشایی سفارت ابراز امیدواری کرده‌اند.

4949

کد N899114