آسیب روانی و تعطیلی مدارس؛ ارمغان جنگ برای کودکان یمنی

یمن

به دنبال حملات نظامی ائتلاف عربی به رهبری عربستان به یمن و درگیری‌ها در مناطق مختلف این کشور، بسیاری از تاسیسات آموزشی و مدارس تعطیل شده و تعداد زیادی از کودکان یمنی از تحصیل بازماندند. جنگ علاوه بر تخریب مدارس، تاثیرات روانی بدی نیز بر کودکان یمنی داشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط در گزارشی با عنوان «آسیب‌های گستره جنگ یمن بر بخش آموزش» نوشت: از زمان آغاز حملات هوایی جنگنده‌های عربستان به یمن، شرایط سکونت برای بیشتر ساکنان این کشور سخت شده و تعداد زیادی از ساکنان استان صنعا، پایتخت یمن مجبور به کوچ به سایر استان‌ها و حتی مهاجرت به کشورهای عربی منطقه از جمله عمان و جیبوتی شدند.

همچنن در اثر حملات هوایی ائتلاف عربی به یمن، تاسیسات زیربنایی و خدمات اساسی کشور نابود و نیز بخش وسیعی از مناطق مسکونی آسیب دیدند. در این میان گروهی که بیش از همه متضرر شده‌اند، دانش‌آموزان یمنی هستند، بر طبق گزارش‌ها از آوریل گذشته تاکنون، بیش از 54 هزار کودک یمنی به دلیل درگیری‌ها از رفتن به مدرسه بازماندند و شش میلیون کودک دیگر نیز مدرسه‌ای ندارند. البته این مساله با نتایج مذاکرات ملی که بر لزوم توجه به بخش آموزش و پرورش تاکید شده است، منافات دارد.

با وجود آنکه موسسات آموزشی یمن در دهه شصت قرن گذشته و با نظارت سه وزارت آموزش فنی و حرفه‌ای، وزارت آموزشی عالی و وزارت آموزش و پرورش راه‌اندازی شدند، اما وضعیت سواد و آموزش در یمن بسیار بد است و جنگ در این کشور نیز ادامه تحصیل را برای کودکان یمنی و قشر دانش‌پژوه این کشور دشوار کرده است.

عبدالله الحامدی، معاون وزیر آموزش‌وپرورش یمن درباره پیامدهای جنگ اخیر گفت: جنگ، مدارس و ساختمان‌های آموزشی را نابود کرده است. اطلاعات ما حاکی از آن است که بیش از 300 مدرسه به صورت کلی تخریب شده‌اند و مدارسی هم که در تعز، عدن، حجه، صعده و دیگر استان‌ها وجود دارد به دلیل مشکلات ارتباطی، اطلاعات دقیقی از وضعیت آنها نداریم.

الحامدی افزود: علاوه بر تخریب مدارس، چهار ماه بمباران شهرهای مختلف یمن، تاثیرات روانی مخربی بر کودکان یمنی گذاشته است و امروز این کودکان به مدارس و مهم تر از آن آرامش روانی نیاز دارند.

در همین راستا محمد عبدالوهاب الشیبانی، مسوول اطلاع‌رسانی طرح ارتقای سطح آموزشی در صنعا نیز اظهار داشت: در اثر جنگ، بخش آموزش به شکل گسترده‌ای آسیب دیده و این بخش از زمان امتحانات نیمه اول سال تحصیلی به طور کامل متوقف شده است.

الشیبانی درباره امکان برگزاری امتحانات نهایی دبیرستان‌ها گفت: ضعف دوره‌های آموزشی در یمن باعث شده است ساختمان‌های آموزشی و مدارس به انبار اسلحه و پایگاه‌های نظامی تبدیل شوند، با این شرایط گمان نمی‌کنم وزارت آموزش و پرورش بتواند امتحانات نهایی دبیرستان را امسال برگزار کنند.

یکی از دبیران مقطع دبیرستان نیز در گفت‌وگو با الشرق الاوسط گفت: مدت‌های مدیدی است دانش‌آموزان از عدم اتمام سال تحصیلی خود رنج می‌برند. دبیران نیز تلاش می‌کنند با در پیش گرفتن ارزش‌هایی چون محبت، برادری و سازش، با هرگونه تعصب و خشونت مقابله کنند اما آنچه دانش‌آموزان در این جنگ شاهد هستند به طور کلی متفاوت بوده و باعث می‌شود حالتی از ترس و ناکامی در این آنان ایجاد شود.

این دبیر یمنی افزود: به دلیل بحران فعلی، درس خواندن دختران از اولویت‌های بسیاری از خانواده‌ها خارج شده است.

وزارت آموزش و پرورش یمن در نیمه ماه مه گذشته در بخشنامه‌ای اعلام کرد: سال تحصیلی 2015- 2014 در تمامی استان‌هایی که امتحانات برگزار و نتایج آن اعلام شده، (حدود 74 درصد) پایان می‌یابد و مدارسی که در آنها امتحانات به دلیل جنگ متوقف شد با در نظر گرفتن نمرات ترم اول برای ترم دوم به پایان می رسد. این وزارتخانه اعلام کرد به دنبال زمانی است که شرایط روانی و اجتماعی برای بازگشایی مدارس مناسب باشد.

از سوی دیگر و در راستای تلاش برای ادامه روند آموزش در یمن عبدالحکیم الشرجبی، رئیس دانشگاه صنعا در گفت‌وگوی مطبوعاتی اعلام کرد که تصمیم ازسرگیری دوره آموزشی با اتفاق آراء اعضای شورا گرفته شد و این شورا قصد دارد دائماً جلساتی را برای کنترل و ارزیابی شرایط کشور با هدف حفظ جان کادر آموزشی و دانشجویان برگزار خواهد کرد.

موسسه ملی علوم صنعا نیز اعلام کرد از امروز (شنبه) 25 ژوئیه، سال تحصیلی 2015- 2014 از سر گرفته شده و امتحانات نهایی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

کد N899104