الجزیره: توافق هسته‌ای تغییردهنده احتمالی بازی در افغانستان

سیاسی

شبکه خبری الجزیره در گزارشی تحلیلی نوشت: توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 می‌تواند موجب بازگشت میراث افغانستان و ثبات در این کشور شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه الجزیره، اکنون ایران پس از حصول توافق هسته‌ای می‌تواند به خود و پیشبرد جهان اسلام به سمت ثبات و کامیابی بیش‌تر کمک کند و افغانستان به میزان زیادی از نقش ایران برای حفظ قدرت و امنیت همسایگانش بهره خواهد برد.

جغرافیای خشک افغانستان با انزوای سیاسی این کشور در هم‌پیچیده شد و می‌توان گفت تقریبا تمام مرزهای این کشور درگیر تنش‌های سیاسی است.

ایران و آمریکا با وجود اختلافات‌شان اکنون دریافته‌اند که هر دو در افغانستان دارای منافعی هستند. درحقیقت محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در سال 2001 در تسریع روند قرارداد وین نقش کلیدی داشت، توافقی که منجر به تولد نظم سیاسی کنونی در افغانستان شد. تهران علاوه بر این به شکل‌گیری دولت اتحاد ملی افغانستان در سال 2014 کمک کرد.

با توجه به حصول توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5، تهران و واشنگتن باید بتوانند سردی روابط‌شان را به یک همکاری فعال برای رشد و ثبات افغانستان تبدیل کنند که این می‌تواند یک همکاری سه جانبه سودمند برای هر سه کشور باشد.

آمریکا در نتیجه قادر خواهد بود یک هم‌پیمان قابل اعتماد برای خود در خصوص افغانستان پیدا کند و از وابستگی‌اش به پاکستان بکاهد و برای ایران نیز امنیت و ثبات افغانستان برای استان‌های شرقی‌اش بسیار حائز اهمیت و سودمند خواهد بود.

از طرفی دیگر به دلیل هم‌زبانی ایران و افغانستان، ایران می‌تواند برای بهبود هویت فارسی و میراث افغانستان کمک به‌سزایی کند. زبان فارسی در سال‌های پیش قربانی قتل عام فرهنگی پادشاهی انگلیس شد و در آسیای میانه نیز ژوزف استالین، رهبر شوروی استفاده از زبان فارسی را جرم اعلام کرد.

شبکه الجزیره در پایان گزارش خود نوشت: بنابراین قدرت‌گیری ایران به علاوه احتمال بهبود روابط تهران- واشنگتن پس از حصول توافق هسته‌ای می‌تواند بازی را در افغانستان تغییر دهد.

انتهای پیام

کد N899005