تاکید اراکی بر ضرورت هم‌اندیشی علمای اسلام برای مقابله با افراطی‌گری

مجمع تقريب,آيت‌الله اراكي,دبيركل مجمع تقريب مذاهب

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب گفت: امروز ضرورت دارد که علما، اندیشمندان، سیاستمداران و صاحبان نفوذ جهان اسلام گرد هم بیایند و برای مقابله با بیماری خطرناک افراطی‌گری چاره‌ای بیاندیشند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب گفت: امروز ضرورت دارد که علما، اندیشمندان، سیاستمداران و صاحبان نفوذ جهان اسلام گرد هم بیایند و برای مقابله با بیماری خطرناک افراطی‌گری چاره‌ای بیاندیشند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله محسن اراکی در گفت‌وگو با تلویزیون کشور تاجیکستان اظهار کرد: برگزاری کنفرانس اسلام علیه افراطی‌گرایی مذهبی و تزویر که در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان و به همت دولت و سازمان امور دینی این کشور برگزار شد، اقدامی لازم و ضروری بود.

وی با بیان اینکه ما در شرایطی به سر می‌بریم که متأسفانه جریان‌های افراطی با استفاده از تفرقه جهان اسلام و چندگانگی و پراکندگی دولت‌های اسلامی سعی در ایجاد تنش در جهان اسلام، متلاشی کردن ملت‌های اسلامی و ایجاد جنگ داخلی دارند، اظهار کرد: بهترین روش برای اینکه دشمن خارجی جهان اسلام بتواند به سادگی بر جهان اسلام تسلط پیدا کند، اقتدار جهان اسلام را از بین ببرد، ثروت‌های جهان اسلام را غارت کند و همچنین مسلمین را در عقب ماندگی نگه دارد، ایجاد تفرقه در جهان اسلام با ایجاد جنگ‌های داخلی است.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: دشمنان برای اینکه این جنگ داخلی و تفرقه را به وجود بیاورند از جریان‌های افراطی استفاده می‌کنند جریان‌هایی که سایر مسلمین را تکفیر می‌کنند و ریختن خون و اموال مسلمانان را حلال می‌دانند و با حلال کردن خون مسلمانان اقدام به ایجاد جنگ در کشورهای اسلامی می‌کنند.

اراکی با اشاره به اینکه ما امروز شاهد بحران در عراق، سوریه، یمن و لبنان و برخی اقدامات تروریستی در کشورهای پاکستان، افغانستان و کویت هستیم، اظهار کرد: این اقدامات ضد بشری که بوسیله گروهک‌های تکفیری نظیر داعش به وجود می‌آید باعث اختلاف در جهان اسلام و از بین رفتن اقتدار جهان اسلام می‌شود که بزرگترین خطری است که امروز ملت‌های مسلمان و جهان اسلام را تهدید می‌کند.

وی تأکید کرد: امروز ضرورت دارد که اندیشمندان جهان اسلام، سیاستمداران و صاحبان نفوذ جهان اسلام گرد هم بیایند و برای مقابله با این بیماری سخت و خطرناک چاره‌ای بیاندیشند که دولت تاجیکستان در این راستا اقدام بسیار مناسبی انجام داده است.

اراکی گفت: ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی آماده ارائه هر گونه خدمتی در این زمینه هستیم.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب در پاسخ به سوالی پیرامون چگونگی مقابله با مشکلات کنونی جهان اسلام بویژه افراطی گری، اظهار کرد: متحد شدن دولت‌ها و قدرت‌های اسلامی در راستای مبارزه با افراطی گری و تروریسم اولین و مؤثرترین گامی است که باید برداشته شود باید سیاست‌ها و برنامه‌ها واحد باشد.

وی افزود: کار دوم این است که ما از تفرقه و هر اقدامی که موجب پراکندگی جهان اسلام می‌شود جلوگیری کنیم مذاهب مختلف اسلامی هم توحید و هم نبوت رسول اکرم (ص) و هم قرآن را قبول دارند همه نماز می‌خوانند و قبله واحد دارند بنابراین اینها باید یکدست و متحد شوند.

اراکی تصریح کرد: کار سوم این است که یک هماهنگی بین المللی برای فشار بر دولت‌ها و قدرت‌هایی که از این جریان‌ها حمایت می‌کنند به وجود بیاید، بی شک جریانی مثل داعش و جبهه النصرة و جریان‌های افراطی‌گری دیگری که در منطقه ما وجود دارند اینها بدون حمایت قدرت‌های بزرگ و برخی قدرت‌های منطقه‌ای نمی‌توانند رشد کنند باید حمایت‌های سیاسی، مالی و تسلیحاتی از اینها برداشته شود و این نکته نیز مستلزم یک هماهنگی بین المللی است.

وی افزود: ما معتقدیم که کشورها باید یک جبهه واحدی برای مقابله با تروریسم تشکیل دهند زیرا تروریسم همه را تهدید خواهد کرد.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب گفت: امروز روشن شده که تروریسم و افراطی‌گری تروریستی مرز نمی‌شناسد و اگر این فاجعه و غده سرطانی انتشار بیشتری پیدا کند همه را تهدید خواهد کرد و حتی اروپا و آمریکا را نیز تهدید خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N898742