پ.ک.ک روند صلح با ترکیه را ملغی کرد

حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) به طور یکجانبه مذاکرات صلحی را که بیش از یک سال است با دولت آنکارا آغاز کرده، ملغی اعلام کرد.

حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) به طور یکجانبه مذاکرات صلحی را که بیش از یک سال است با دولت آنکارا آغاز کرده، ملغی اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، این اقدام پ.ک.ک در واکنش به حملات اخیر ارتش ترکیه به مواضع این حزب در کوهستان‌های مرزی عراق و ترکیه اتخاذ شده و در صورت نهایی شدن آن بار دیگر درگیری و خشونت به این کشور باز خواهد گشت.

جنگنده‌های ارتش ترکیه شب گذشته مواضع شبه نظامیان پ.ک.ک را بمباران کردند و عملیات امنیتی گسترده‌ای را نیز در داخل کشور آغاز کرده‌اند که در آن نزدیک به 300 تن که اکثر آنها از اعضای پ.ک.ک هستند بازداشت شدند.

با اعلام این خبر شبه نظامیان پ.ک.ک در کوهستان‌های قندیل عراق و در دیگر مناطق هم‌مرز با ترکیه به حالت آماده باش درآمده‌اند.

با وجود اینکه احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه روز گذشته تاکید کرده بود که به مذاکرات صلح با پ.ک.ک پایند است اما خروج یک جانبه این حزب از مذاکرات به معنای بازگشت درگیری‌ها میان دو طرف است که بیش از چهار دهه است ادامه دارد.

دولت ترکیه در سال‌های گذشته تلاش بسیاری کرد تا کردها را بر سر میز مذاکره بنشاند و در این راستا امتیازاتی را به آنها داد و توافق‌هایی میان دو طرف به امضا رسید که براساس آن کردها تحرکات نظامی خود را کنار گذاشتند و شاخه نظامی پ.ک.ک از ترکیه خارج شد.

انتهای پیام

کد N898554